Сабине Льозинг: Продажбите на оръжие за Саудитска Арабия са в нарушение на Общата позиция на ЕС

| обновено на 24.11.18 в 12:44
Снимка: ЕПА/БГНЕС


Продажбите на оръжие за Саудитска Арабия са в нарушение на Общата позиция на Европейския съвет за контрол върху оръжейния експорт, заяви в интервю за предаването "Събота 150" евродепутатът Сабине Льозинг:
 

“Те нарушават недвусмислено критерия за човешките права, а също, като имаме предвид реекспорта на това оръжие към райони, обхванати от въоръжен конфликт“, каза Льозинг.

Тя е инициатор на резолюцията, с която по-рано този месец Европарламентът призова за оръжейно ембарго срещу Рияд и съюзниците му заради военната им интервенция в Йемен.

По данни от Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение миналата година България е изнесла за Саудитска Арабия оръжие за рекордните 416 милиона евро.

В основата на упреците към България е доклад на „Организацията за изследване на оръжията“ от миналия декември, уточниха за „Хоризонт“ от офиса на евродепутата Льозинг. Докладът, озаглавен „Оръжията на Ислямска държава“, е резултат от 3-годишен труд на експерти, които на място - по бойните полета в Сирия и Ирак - са документирали произхода на отнетите от джихадистите оръжия. Оказва се, че една трета от тези оръжия са произведени в Европейския съюз, въпреки декларираната политика на Съюза за решителна борба с терористите. „Приличен“ дял има и България. От доклада излиза, че повече от половината от произведените след 2000 година оръжия на ИДИЛ в Сирия са с български произход.

Според авторите на доклада нашите производители и търговци нямат вина. Българското оръжие и боеприпаси са били продавани на американски фирми и на Саудитска Арабия, които, въпреки уверенията, че са крайни получатели, предавали смъртоносната стока на сирийски опозиционни групировки. „Ислямска държава“ си набавяла българското оръжие именно от тези бунтовници - или насила, или по договорка.
Според Сабине Льозинг това, което ще накара европейските държави да се съобразяват с правилата, които сами са приели, е политическият ефект от разобличаването на конкретните виновници:
„Смятам, че може да бъде много болезнено дори само ако при проучването за възможни санкции нарушенията на Общата позиция бъдат ясно свързани с имената на конкретни държави. Например ако кажем "Испания доставя бомби, които убиват деца". Това премахва анонимността. Знам от опит, че тогава държавите реагират много чувствително“.
Още по темата чуйте в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Водещата на „Неделя 150“ Диана Янкулова

Гледайте и слушайте „Неделя 150“

Гледайте и слушайте „Неделя 150“ с водещ Диана Янкулова във Фейсбук страницата на БНР и във Фейсбук страницата на „Хоризонт“ . 10.00 ч. - Интервю с проф. Стефка Стоева - председател на ЦИК. 10.30 ч. - Интервю с Валентин Михов - член на Изпълкома на Българския футболен съюз (БФС) в оставка. 11.15 ч. - Интервю със Сергей..

обновено на 20.10.19 в 12:23

Мъж от Килифарево на съд заради разпространение на порно с деца

Районната прокуратура във Велико Търново внесе в съда обвинителен акт срещу 38-годишен мъж от град Килифарево за държане и разпространение на порнографски материали с участие на деца. Законът предвижда лишаване от свобода до 6 години. Според обвинението мъжът е държал на външен харддиск и в два преносими компютъра общо 8344 снимки и видеоклипове с..

публикувано на 09.04.19 в 17:19

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45

БДЖ осигурява допълнително 15 400 места във влаковете по основните направления

От 21-ви декември до 2-ри януари включително „БДЖ-Пътнически превози” осигурява 15 400 допълнителни места за предстоящите Коледни и Новогодишни празници. Добавят се допълнителни вагони във влаковете по основните направления в страната. От БДЖ напомнят, че при купуване на билети за отиване и връщане, могат да ползват отстъпки от 10 % до 30 % от..

публикувано на 20.12.18 в 16:50

Безплатни експертни услуги за овцевъди и козевъди в 13 области

Овцевъдите и козевъдите от 13 области в страната от началото на идната година ще може да ползват безплатни административни, експертни и счетоводни услуги в административни офиси, които създава Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Първият офис ще заработи във Велико Търново. В центровете животновъдите ще получават помощ при попълване..

публикувано на 20.12.18 в 14:16

Между 200 и 300 мигранти се опитаха да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез"

Между 200 и 300 мигранти, искащи убежище във Франция, са опитали снощи да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез", за да окажат натиск за регулиране на ситуацията им. Докато на сцената на "Комеди Франсез" върви пиесата "Лукреция Борджия" от Виктор Юго, пред входа на прочутия театър в центъра на Париж мигранти от Африка играят друг..

обновено на 17.12.18 в 09:24