Проф. Нели Огнянова: Повече гласове се контролират по-трудно от различни гласове под едно ръководство

По време на дебата в НС за бюджета на обществените медии в четвъртък, председателят на Комисията по култура и медии Вежди Рашидов попита: „Може ли на 6 млн. държава да имаме три обществени медии? Време е да се помисли каква реформа да се направи. Или са обществени медии, или са търговско дружество“.
Потърсихме за коментар проф. Нели Огнянова, експерт по медийно право, преподава Европейско медийно право и Информационна политика на ЕС в СУ „Св. Климент Охридски“.
„Очевидно във въпроса на председателя на Комисията по култура и медии Вежди Рашидов прозира, че три обществени медии са много. И че предстоящото обсъждане трябва да доведе до някаква идея за по-малко на брой обществени медии. Например за сливане на БНР и БНТ. Първо искам да кажа, че в Европа има много държави с повече от една обществени медии. При това не може да се прави еднозначна връзка между броя на населението и броя на обществените медии, защото има държави сравними с България като брой  население – Дания, Ирландия, Финландия…, да не говорим за Монако, това са все държави, които имат по две и повече обществени медии. Ако говорим за финансирането, обичайните аргументи, че обединяването ще доведе до икономии, могат да имат значение, когато се говори за други индустрии, например за хранителни стоки. Но когато се говори за медийна индустрия, икономическият аргумент отстъпва на аргумента за медиен плурализъм, защото едно добро икономическо решение, може да е неплуралистично. Вероятно в представите на някои депутати най-добре е в България да има една само медия, и ако може, тя да е под контрола на властта и тогава ще бъде съвсем ефективно. Но принципът на медийният плурализъм изисква повече гласове. Но според мен, трябва да се говори какво би означавало такова сливане. Няма никакво съмнение, че повече гласове се контролират по-трудно от различни гласове под едно ръководство, тогава линията за натиск е само една и в този смисъл, свободата на словото може да бъде застрашена.“
С проф. Нели Огнянова коментираме още и медийните стандарти, които трябва да спазват Обществените медии през два примера от предаването „Още от деня“.
Чуйте цялото интервю с проф. Огнянова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49