Азиатските и европейските борси се окъпаха в червено по време на търговията в сряда, следвайки вчерашния брутален спад на Уолстрийт.
Подобно на американските инвеститори, търговците в Азия и Европа също изглеждат притеснени от сигналите за предстоящата икономическа рецесия в САЩ с оглед на поведението на американския дългов пазар. Остават в сила и съмненията, че САЩ и Китай ще успеят да постигнат дългоочакваната от цял свят търговска сделка в рамките на следващите три месеца.
Основните азиатските борси приключиха днешната търговия с понижения, които обаче бяха по-скромни от "кървавата баня" по време на американската търговия във вторник, когато и трите основни фондови индекса на Уолстрийт се понижиха с над 3%.
Известен повод за оптимизъм в края на азиатската сесия на търговия дадоха коментари на Министерството на търговията на Китай, че Пекин ще се опита да работи бързо по изпълнението на конкретните въпроси, които вече са договорени с Вашингтон, като "икономическите и търговски екипи на двете страни активно ще допринесат за консултативната работа в рамките на следващите 90 дни съгласно ясен график и пътна карта".
След първоначален спад с над 2%, основният китайски индекс Shanghai Composite приключи търговията със скромно понижение от 0,61%, японският индекс Nikkei се понижи с 0,53%, южнокорейският Kospi - с 0,62%, а индексът Hang Seng - с 1,6%.
Европейските борси също стартираха днешната търговия с по-солидни загуби между 1,2% и 1,4%, преди и основните фондови индекси на стария континент да парират част от тяхното първоначално по-рязко понижение.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава през следобедната търговия с 0,72%, след като по-рано днес падна с 1,2% към най-ниско ниво от 23-ти ноември насам.
Подобно на търговията в САЩ и в Азия, под натиск от продажби се намира европейския банков сектор, тъй като инвеститорите предпочитат да продават акции на компании, които са най-силно чувствителни на занижените прогнози за икономически растеж в глобален план и на възникналите в последно време притеснения за риск от предстоящата рецесия в САЩ, имайки предвид поведението на американския облигационен пазар. Сближаването на лихвения спред между доходността на 2- и 10-годишните ДЦК на САЩ означава, че инвеститорите започват да изпадат в паника относно бъдещото представяне на водещата световна икономика. Банковият индекс STOXX Europe 600 Banks Index стартира днешната търговия със солиден спад от 1,7%, преди обаче да заличи значителна част от тези загуби, понижавайки се вече със скромните 0,3%.
Солидно понижение с 1,34% обаче продължава да бележи индексът на европейския технологичен сектор (STOXX Europe 600 Technology Index), следвайки снощните агресивни разпродажби на акциите на водещи американски компании като Apple Inc. Днес акциите на значими европейски компании от технологични сектор като AMS, STMicroelectronics и Infineon се понижават с между 5% и 1,5%.
В същото време има предпазливо повишение на акциите на германските автомобилни компании, тъй като инвеститорите посрещат с предпазлив оптимизъм проведената снощи във Вашингтон среща на шефовете Daimler, BMW и Volkswagen с официални представители на Белия дом. Акциите на Daimler се повишават с 0,35%, на BMW - с 0,15% и на Volkswagen - с цели 1,75%.
Това от своя страна допринесе за ограничаване на първоначалния спад с 1,4% на германския фондов индекс DAX 30 и той вече се понижава с по-скромните 0,65%. Френският фондов индекс CAC40 се понижава с 0,76%, а британският FTSE100 - с 1,02%, след като и те стартираха днешната търговия с по-солидни загуби между 1,4% и 1,3%.
Междувременно фючърсите на трите основни американски фондови индекса опитват предпазлив отскок след бруталните им вчерашни понижения с над 3 над сто. Фючърсите на DJIA се повишават на извънборсовата търговия с малко над 100 пункта, но след като във вторник индексът на сините чипове се радели с близо 800 пункта. Фючърсите на S&P500 пък се повишават с 0,61%, а на технологичният индекс Nasdaq100 - с 0,78%.
Трябва обаче да се има предвид, че днес пазарите в САЩ (включително търговията на Уолстрийт) ще останат затворени с оглед Деня на национален траур за отдаване на последна почит на починалия на 30-ти ноември 41-ви американски президент Джордж Буш-старши.
Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..
Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..
Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..
Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..
Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..
Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..
Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..