Спад на европейските акции към двугодишни дъна след ареста на финансовия директор на Huawei

Европейските акции се намират под силен натиск от продажби, а основните фондови индекси на стария континент се търгуваха в двугодишни дъна, тъй като новината за ареста на финансовия директор на китайския технологичен гигант Huawei, поднови инвеститорските притеснения за поредна ескалация на търговската война между САЩ и Киттай.

Финансовата директорка на китайския технологичен гигант Huawei - Сабрина Мън Ванчжоу, е била арестувана на 1-ви декември в Канада по искане на САЩ заради подозрения, че е нарушила американските санкции срещу Иран, предаде Ройтерс. Съединените щати искат тя да бъде екстрадирана. Трябва да се има предвид, че Сабрина Мън не е обикновен старши мениджър, а е дъщеря на основателя на Huawei и наскоро се очерта като негов потенциален наследник начело на технологичната империя.

Новината дойде в момент, когато президентите на САЩ и Китай се споразумяха да бъдат подновени търговските преговори между двете водещи световни икономики в рамките на следващите 90 дни, като през този тримесечен период няма да има двустранно допълнително налагане на нови митнически тарифи. Арестът в Канада на финансовата директорка на Huawei по поръчка на САЩ обаче провокира ново напрежение на световните капиталови пазари, тъй като поставя под въпрос успешния изход на търговските преговори между Вашингтон и Пекин.

                                                                                                  Графика на германския индекс DAX 30 (на седмична база)

Снимка

Общият индекс Stoxx Europe 600 се понижава с над 2% след вчерашен спад с 1,2%, докато германският индекс DAX 30 се понижава с 2,4%, под психологическото ниво от 11 000 пункта за пръв път от декември 2016-а година насам. Френският индекс CAC40 пък се понижава с 2,22%, италианският MIB - с 2,45% и британският FTSE100 - с 2,12%.

Притесненията, че арестът на Сабрина Мън Ванчжоу може да доведе до допълнително разгаряне на войната с митата между Вашингтон и Пекин, се отразява особено негативно на акциите на автомобилните и на технологичните компании. В същото време под силен натиск от продажби се намират и акциите на енергийните компании, след като петролните фючърси се сринаха за кратко с близо 5% на фона на растящото напрежение преди днешното заседание на ОПЕК и утрешната среща във формата "ОПЕК +".

Допълнително влияние върху негативната настройка на инвеститорите на стария континент продължава да оказва продължаващата несигурност около процеса на Брекзит, както и бюджетните спорове между Италия и Европейската комисия.

Фючърсите на трите основни американки фондови индекса също бележат силни понижения преди началото на днешната търговия на Уолстрийт. Фючърсите на DJIA се разделят с нови 400 пункта (понижение с 1,6%) след вчерашния неработен ден за американските капиталови пазари за отдаване на почит на починалия на 30-ти ноември 41-ви президент на САЩ Джордж Буш-старши и след като във вторник индексът на сините чипове се срина с цели 800 пункта

 Фючърсите на широкият индекс S&P500 пък се понижават около 90 минути преди старта на реалната търговия на Уолстрийт с 1,43%, а на индексът Nasdaq100 - с цели 1,8%, след като и те отбелязаха драматични загуби с между 3,2% и 3,8% по време на предходната сесия а търговия във вторник.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45