Иван Цанков: В Аржентина тангото е начин на живот

Танцьори на танго от цял свят се събират във Френския институт, за да отбележат френския принос към емблематичния танц

За да отбележат приноса на френската следа в аржентинското танго, днес танцьори от цял свят се събират във Френския Институт в София за Световния ден на тангото. Проявата се организира от Сдружение „Диа дел танго“. 

Един от градовете, през които в началото на XX век тангото триумфално влиза в Европа, е Париж, където танцът се вписва безупречно в бохемската атмосфера. Оттогава Франция е източник на вдъхновение и признание за музикантите, композиторите и танцьорите на танго. Френската столица отваря и нова страница в историята му, защото там се заражда т. нар. танго нуево. Смята се също така, че иконата на аржентинското танго Карлос Гардел е от френски произход.

За родината на тангото - Аржентина, в предаването „Преди всички“ разказва и Иван Цанков, който от години живее и работи в Буенос Айрес. Съвместно с Аксиния Иванова той прави новини на български и испански език в интернет радиото „Моята България - Гласът на българите в Аржентина“. Иван и Аксиния оглавяват и Асоциацията на българите в Аржентина.

Тангото в Аржентина е просто начин на живот, обяснява Иван Цанков: „Банално казано, то е всичко. По най-оживените улици, на кръстовища, привечер обикновено групи показват танци, танго. Това е особено атрактивно за чужденците, за туристите. Танцьорите охотно се снимат с тях. Предоставят им аксесоари – шапки, шалчета и т.н. Любопитното е, че не само туристите се спират да гледат, а и самите аржентинци с най-голямо удоволствие аплодират."

За Мека на тангото се смята квартал, включен във всички туристически обиколки – Ла Бока:

"Навремето е бил пристанище и там са пристигали тълпите. Най-бедните от тях започвали да си строят къщички, буквално с подръчни материали от контейнери и за да разнообразят малко сивото ежедневие са ги боядисвали в най-различни цветове. Всичко това сега е запазено. Не се разрешава никакво строителство там, за да се запази духа на онова време. Това е един квартал - музей.  От там е тръгнало тангото – в началото танц на бедните, но след това и аристокрацията го открива. Сега разхождащите се в този квартал могат на всяка крачка да се наслаждават на сцени, където се демонстрира тангото. Всеки ресторант там, освен хубавата кухня, представя и танго.“ 

Още детайли за тангото и неговата родина - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петко Бонев: Има доказани начини Камерна опера Благоевград да работи успешно

Месец декември започна с „изтичане на информация“ в социалните медии за предстоящо закриване на Камерната опера в Благоевград. „Много моля хората, които непрекъснато пускат слухове и използват социалните мрежи като вид медия, да не създават изкуствено напрежение, където го няма. Няма да бъде закрита камерната опера, но трябва по някакъв начин да се..

обновено на 24.12.18 в 17:27
Мариус Донкин (л), Диана Янкулова и Явор Стаматов (д)

Мариус Донкин: За единението трябва да намерим себе си в общността

Народният театър навлиза в своя 130-и сезон с много амбициозна програма на всичките си сцени.  За предаването „Неделя 150“ по „ Хоризонт“ ръководителят на институцията Мариус Донкин каза: "Мисля си, че не само този сезон ще бъде български, но този наистина е такъв с „Опит за летене“ на Радичков, а и следващата седмица предстоят две премиери..

публикувано на 16.12.18 в 14:01

Предстои тайно поетическо четене в рамките на Литературния фестивал

Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на Фестивала Тодора Радева посочи, че който иска да се включи, трябва да се регистрира в страницата на..

публикувано на 14.12.18 в 10:14

Баладите на Шопен в нови записи на Антонина Бонева

Изтъкнатата българска пианистка Антонина Бонева осъществи нови записи по покана на "Музикална къща БНР". В Първо студио на Националното радио Бонева направи нова регистрация на четирите клавирни балади от Фредерик Шопен, изключително популярни и обичани от публиката, но твърде рядко изпълнявани в интеграл. В интервю за предаването "Алегро виваче" по..

публикувано на 14.12.18 в 09:58
Сцена от операта „Джоконда“

Габриела Георгиева: винаги съм усещала Джоконда много близка до сърцето си

„Джоконда е интересен образ, едно прелестно създание, певица и танцьорка, улична артистка. Много чист, много истински човек. И тя остава такъв човек, въпреки всички препятствия и предизвикателства, които се изпречват пред нея. Когато Джоконда разбира, че любовта й към Енцо Грималди не е споделена, защото той е влюбен в Лаура, тя взема съдбоносно..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Регионалната библиотека в Благоевград се радва на извънреден детски интерес

Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева: Впечатляващият интерес на малките читатели към книгите е търсенето на иновативни форми от страна на ръководството..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Гастрол на Македонската опера на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора

Македонската опера и балет в Скопие гостува за първи път на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора със спектакъл на „Севилският бръснар“ . Оперният шедьовър на Джоакино Росини беше представен в нов прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер . Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена,..

публикувано на 13.12.18 в 18:05