Кралският замък във Варшава, който е бил официалната резиденция на полските монарси години наред, след разрушаването му от нацистите в края на Втората световна война бива възстановен с дарения от поляците. Това е единственият пример в света на пълно възстановяване на толкова голяма сграда.
Точно век се навършва тази година от възстановяването на независимостта на Полша и също толкова – от установяването на дипломатически отношения между Полша и България. Полският институт в София представя образци от културния живот на страната.
Замъкът е пример за реставраторите в цял свят, а специалисти от Афганистан и Сирия са идвали няколко пъти, за да черпят опит в тази сфера. Дворецът e построен върху изкуствен хълм, във формата на петоъгълник в периода 1598-1618 година. Бил е подложен на грабежи по време на шведското нашествие в средата на 17-и век, но това, което правят нацистите по време на Втората световна война, води до пълното му унищожаване.
След войната мястото на замъка е празно до 1971 година, когато започва мащабна кампания за събиране на пари сред поляците. Макар и трудно и след дълги дебати комунистите дават разрешение за това, но категорично отказват партията да финансира възстановяването. По улиците на всички градове биват поставени големи квадратни каси с монтиран часовник, който показва 11,15 – часът, в който нацистите палят замъка.
В автентичния им вид са възстановени кралските помещения, защото е имало запазени скици на замъка, а тези части, за които не е имало подобен източник, са по свидетелски разкази.
Преди да разгледат залите на двореца, посетителите минават през специална зала, в която в триизмерен формат се прожектира специален триминутен филм, посветен на опожаряването на Варшава.
Възстановяването на основната сграда на Кралския замък продължава 14 години, но и в момента част от парковото пространство се реконструира.
През май 2019 година замъкът и градините ще бъдат завършени в пълния си вид.
Още за Кралския замък чуйте в репортажа на Светослава Кузманова в звуковия файл.
Месец декември започна с „изтичане на информация“ в социалните медии за предстоящо закриване на Камерната опера в Благоевград. „Много моля хората, които непрекъснато пускат слухове и използват социалните мрежи като вид медия, да не създават изкуствено напрежение, където го няма. Няма да бъде закрита камерната опера, но трябва по някакъв начин да се..
Народният театър навлиза в своя 130-и сезон с много амбициозна програма на всичките си сцени. За предаването „Неделя 150“ по „ Хоризонт“ ръководителят на институцията Мариус Донкин каза: "Мисля си, че не само този сезон ще бъде български, но този наистина е такъв с „Опит за летене“ на Радичков, а и следващата седмица предстоят две премиери..
Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на Фестивала Тодора Радева посочи, че който иска да се включи, трябва да се регистрира в страницата на..
Изтъкнатата българска пианистка Антонина Бонева осъществи нови записи по покана на "Музикална къща БНР". В Първо студио на Националното радио Бонева направи нова регистрация на четирите клавирни балади от Фредерик Шопен, изключително популярни и обичани от публиката, но твърде рядко изпълнявани в интеграл. В интервю за предаването "Алегро виваче" по..
„Джоконда е интересен образ, едно прелестно създание, певица и танцьорка, улична артистка. Много чист, много истински човек. И тя остава такъв човек, въпреки всички препятствия и предизвикателства, които се изпречват пред нея. Когато Джоконда разбира, че любовта й към Енцо Грималди не е споделена, защото той е влюбен в Лаура, тя взема съдбоносно..
Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева: Впечатляващият интерес на малките читатели към книгите е търсенето на иновативни форми от страна на ръководството..
Македонската опера и балет в Скопие гостува за първи път на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора със спектакъл на „Севилският бръснар“ . Оперният шедьовър на Джоакино Росини беше представен в нов прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер . Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена,..