Бойко Ламбовски: Не връчихме наградата за литература "Хеликон" поради липса на консенсус

Снимка: БГНЕС



Наградата за литература „Хеликон“ не беше връчена тази година, тъй като петимата членове на журито не са могли да се спрат на едно заглавие от 12-те номинирани, което да превъзхожда всички останали. Това заяви в предаването „12+3“ писателят Бойко Ламбовски, който е част от 5-членното жури. Компромисно наградата беше дадена на фондацията „Йордан Камджалов“, която подпомага български творци.

Сред номинираните бяха романи на Емилия ДворяноваСилвия ТомоваЗдравка ЕвтимоваАлек ПоповДеница ДиловаНедялко Славов и Галин Никифоров, и сборниците с разкази на Кристин ДимитроваЙорданка БелеваПалми РанчевГеорги Господинов и Соня Тодорова. Личното мнение на Ламбовски е, че това не са били най-добрите книги на тези автори и може би „леко затъване в рутина“ на иначе „добри майстори“.

Той описа как журито е взело решението: 

„Имаше достатъчно добри книги. И 12-те ги препоръчвам на читателите. Всеки от журито имаше своите фаворити. Стигнахме до решението, от което и ние бяхме изненадани, тъй като и 5-мата не можахме да коронясаме една книга и да я изтъкнем над останалите 11. Всеки за себе си имаше такива, но не можахме да стигнем до консенсус. Затова решихме тази година да не се дава голямата награда, а да бъдат препоръчани качествата на всички“, каза Ламбовски за „Хоризонт“ и допълни, че наградите не бива да се връчват на конвеир и се надява догодина да има носител на наградата.

„Надявам се догодина да се родят такива книги. Доста се пише в последно време. Рефлексията, свързана с несгодите в обществото и личния живот на много места поражда подтици за творчество“, смята писателят.  

Той адресира и подозренията за лобизъм, които винаги съпътстват решенията за награди в областта на изкувството.

„Свикнали сме с подозрения. Нека все пак да кажем, че наградите са човешко дело, а не божествено коронясване. Едни живи хора дават или не дават призове на други живи хора, робувайки понякога на естетически пристрастия, вкусове, понякога и лобиране в някакви посоки. Това са неизбежни неща, всеки отговаря пред собствената си съвест. Има хубав принцип, който бих препоръчал на други хора, които дават наградите – за да се избегне застояване и втърдяване на лобита, трябва по-често да се сменят ръководствата, както в наградите, така и в политиката“, смята Ламбовски.

Целият разговор с него можете да чуете в прикачения файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петко Бонев: Има доказани начини Камерна опера Благоевград да работи успешно

Месец декември започна с „изтичане на информация“ в социалните медии за предстоящо закриване на Камерната опера в Благоевград. „Много моля хората, които непрекъснато пускат слухове и използват социалните мрежи като вид медия, да не създават изкуствено напрежение, където го няма. Няма да бъде закрита камерната опера, но трябва по някакъв начин да се..

обновено на 24.12.18 в 17:27
Мариус Донкин (л), Диана Янкулова и Явор Стаматов (д)

Мариус Донкин: За единението трябва да намерим себе си в общността

Народният театър навлиза в своя 130-и сезон с много амбициозна програма на всичките си сцени.  За предаването „Неделя 150“ по „ Хоризонт“ ръководителят на институцията Мариус Донкин каза: "Мисля си, че не само този сезон ще бъде български, но този наистина е такъв с „Опит за летене“ на Радичков, а и следващата седмица предстоят две премиери..

публикувано на 16.12.18 в 14:01

Предстои тайно поетическо четене в рамките на Литературния фестивал

Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на Фестивала Тодора Радева посочи, че който иска да се включи, трябва да се регистрира в страницата на..

публикувано на 14.12.18 в 10:14

Баладите на Шопен в нови записи на Антонина Бонева

Изтъкнатата българска пианистка Антонина Бонева осъществи нови записи по покана на "Музикална къща БНР". В Първо студио на Националното радио Бонева направи нова регистрация на четирите клавирни балади от Фредерик Шопен, изключително популярни и обичани от публиката, но твърде рядко изпълнявани в интеграл. В интервю за предаването "Алегро виваче" по..

публикувано на 14.12.18 в 09:58
Сцена от операта „Джоконда“

Габриела Георгиева: винаги съм усещала Джоконда много близка до сърцето си

„Джоконда е интересен образ, едно прелестно създание, певица и танцьорка, улична артистка. Много чист, много истински човек. И тя остава такъв човек, въпреки всички препятствия и предизвикателства, които се изпречват пред нея. Когато Джоконда разбира, че любовта й към Енцо Грималди не е споделена, защото той е влюбен в Лаура, тя взема съдбоносно..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Регионалната библиотека в Благоевград се радва на извънреден детски интерес

Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева: Впечатляващият интерес на малките читатели към книгите е търсенето на иновативни форми от страна на ръководството..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Гастрол на Македонската опера на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора

Македонската опера и балет в Скопие гостува за първи път на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора със спектакъл на „Севилският бръснар“ . Оперният шедьовър на Джоакино Росини беше представен в нов прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер . Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена,..

публикувано на 13.12.18 в 18:05