Съдържание на:

"Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилеа, опера в четири действия

Музика: Франческо Чилеа
По пиесата на Йожен Скриб и Ернест Льогуве
Либрето: Артуро Колаути
Първо представление: 6 ноември 1902 г. в Театро Лирико, Милано.

Действащи лица:
Адриана Лекуврьор сопран
Маурицио тенор
Принц ди Буйон бас
Принцеса ди Буйон мецосопран
Мишоне баритон
Кино бас
Поасон тенор
Мадмоазел Жувено сопран
Мадмоазел Данжвил мецосопран
Абат дьо Шазьой тенор
Майордом

Действието се развива през март 1730 г.

Първо действие
Във фоайето на Комеди Франсез. Преди началото на представлението режисьорът Мишоне тича насам натам и се притеснява, тъй като не може да обърне внимание на всички. Пристига принц ди Буйон, меценат на известната певица Дюкло, следван от абат Шазьой. Принцът научава, че неговата любовница все още е в гримьорната си и пише писмо. Ревнивият благородник изпраща абата, за да научи до кого е адресирано писмото и евентуално да го вземе. Във фойайето влиза Адриана, която рецитира стихове от "Баязид" на Расин – Io son l'umile ancella. Ролята на Росана тя ще изпълнява вечерта. Мишоне, който е влюбен в Адриана ѝ доверява, че очаква наследство и сигурно скоро ще може да се ожени за жената, която обича. Адриана също му доверява, че е влюбена в млад непознат офицер. Тя не подозира, че това е граф Маурицио Саксонски. Ето го и него, който за сега не желае да разкрие истинската си самоличност. Преди да излезе на сцената Адриана му подарява букет виолетки. В него е влюбена и Принцеса ди Буйон и му изпраща писмо, с което уговаря среща по важен политически въпрос. Маурицио е принуден да откаже срещата с актрисата. Междувременно принцът се е сдобил с писмото и решава да накаже невярната си любовница, като организира прием във вилата, която той ѝ е подарил. Това, за което той не се досеща е, че в действителност писмото не е от Дюкло, а е от неговата съпруга.

Второ действие
Вилата на актрисата Дюкло
Принцеса ди Буйон очаква Маурицио – Acerba voluttà. Когато той идва тя му казва, че много хора се опитват да попречат на качването му на полския престол и искат да го арестуват. Той се опитва да ѝ обясни, че е готов да избяга, но тя бурно му разкрива чувствата си. По време на срещата с принцесата Маурицио и казва, че е влюбен в друга и не може да сподели любовта ѝ – L'anima ho stanca. По време на този разговор Принцесата намира букетчето от Адриана. Внезапно се явяват принцът с абата. Принцесата се скрива, а принцът обвинява Маурицио, че е тук с любовницата си, но графът отхвърля това твърдение. Влязлата Адриана с учудване открива, че нейният любим е графът на Саксония. В началото Адриана решава, че Маурицио е тук, за да ухажва Дюкло, но останали сами те разкриват чувствата си. Маурицио споделя, че е тук за среща по сериозни политически причини и я моли да му помогне за бягството на дамата, чието име той не може да ѝ разкрие. По време на бягството на принцесата тя губи гривната си, която остава в ръцете на Адриана.

Трето действие
Прием при принц ди Буйон. Ще бъде представен нов балет "Изборът на Парис". Поканена е и Адриана, която ще рецитира. Принцесата е притеснена, защото не знае коя е мистериозната ѝ спасителка, но разпознава Адриана. Тя решава да я изпита и казва, че Маурицио няма да дойде, защото е ранен в дуел. Актрисата е силно изплашена, но ето че пристига и самият граф. Започва и представлението, а Принцесата отправя язвителни забележки към съперницата си. Адриана е готова да си тръгне, но Принцът я моли да изпълни нещо за гостите му. Тя рецитира монолога на Федра на Расин, като представя откъса, така че да уязви Принцесата – Giusto Cielo! che feci in tal giorno? Всички разбират намека, а Принцесата се заклева да отмъсти.

Четвърто действие
Действието започва с красиво оперно интермецо
В дома на Адриана идва верният ѝ приятел Мишоне. Той се опитва да успокои актрисата, която е решила да остави сцената. Благодарение на полученото наследство той е успял да откупи заложените от нея бижута и ѝ ги връща. Тя получава подаръци и от приятели, които ѝ съчувстват. Прислужницата носи кутийка с надпис "От Маурицио". Вътре тя открива букет с увехнали теменужки. С любов ги целува, защото разпознава букета, който тя е дала на Маурицио на първата им среща. После озадачена се сеща, че той ѝ връща цветята и ядосана ги захвърля в огъня – Poveri fiori. Точно в този миг идва и Маурицио, който я моли да му прости. На Адриана ѝ прилошава. Оказва се, че цветята са поръсени с отрова. Графът се досеща, че вероятно Принцесата ги е изпратила. Адриана започва да халюцинира и си представя, че е на сцената. Тъй пада бездиханна в ръцете на двамата мъже, които я обичат – граф Маурицио и Мишоне.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Сицилианска вечерня", опера в пет действия от Джузепе Верди

Либрето: Йожен Скриб и Шарл Дюверие. Световна премиера: 13 юни 1855, Париж, Театър Grand opera Действащи лица: • Херцог Ги дьо Монфор, губернатор на Сицилия – баритон • Дьо Бетюн, френски офицер – бас • Граф Водемон, френски офицер – тенор • Ариго (Анри), млад сицилианец – тенор • Джовани да Прочида, сицилиански лекар – бас •..

публикувано на 05.07.24 в 10:20
Антон Раф в ролята на Идоменей

"Идоменей", опера в три действия от Волфганг Амадеус Моцарт

Либретото е от придворния залцбургски капелан Джанбатиста Вареско. Той преработва либрето на Антоан Данчет, създадено за едноименна музикална драма на Андре Кампра и представена през 1712 г. Световната премиера на операта на Моцарт е на 29 януари 1781 г. в Мюнхен в новия дворцов театър. Творбата е написана за дворцовия карнавал. В България операта е..

публикувано на 28.06.24 в 07:50

"Кавалерът на розата", комична опера в три действия от Рихард Щраус

Либрето: Хуго фон Хофманстал. Световна премиера: 26 януари 1911, Дрезден - Königliches Opernhaus. Първо изпълнение в България: 2 юни 1969, София, режисьор – Димитър Узунов, диригент – Асен Найденов. Действащи лица: • Маршалката, принцеса Мария Тереза фон Верденберг – сопран • Октавиан, граф Рофрано, неин млад любовник – мецосопран • Барон Окс..

публикувано на 14.06.24 в 09:22
Декори от Първо действие на операта „Хованщина”, Москва, 1897 г.

"Хованщина", народна музикална драма в пет действия от Модест Мусоргски

Първо изпълнение: Санкт Петербург, 9 (21) февруари 1886 година. Време и място на действието: Москва и нейните околности, 1682 година. Действащи лица: • Княз Иван Ховански, началник на стрелците – бас • Княз Андрей Ховански, негов син – тенор • Княз Василий Голицин – тенор • Шакловити, болярин – баритон • Досифей, водач на разколниците – бас •..

публикувано на 24.05.24 в 17:39

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

"Милосърдието на Тит", опера сериа в две действия от Волфганг Амадеус Моцарт

Музика: Волфганг Амадеус Моцарт. Либретото: Катерино Мадзола по Пиетро Метастазио. Премиера: 6 септември 1791 година в Държавния театър в Прага под диригентството на самия Моцарт. Действащи лица: • Тит – тенор • Вителия – сопран • Секст – мецосопран • Аний – мецосопран • Сервилия – сопран • Публий – бас Първо действие В покоите на..

публикувано на 28.03.24 в 10:25