Гражданите могат и трябва да кажат какъв ЕС искат

Гражданите могат и трябва да кажат какъв ЕС искат


Всеки трябва да има свободата да изрази позицията си за бъдещето на Европа и трябва да сподели предложенията си за промени в Европейския съюз, това коментираха участниците в уебинара „Бъдещето на Европа през погледа на младите“, който се проведе на 30 септември 2021 г. В  него се включиха български евродепутати от различни групи, избрани да представляват Европейския парламент в Конференцията за бъдещето на Европа, сред които Ева Майдел и Илхан Кючюк. Ева Майдел  посочи, че трябва да започнат разговорите по конкретни теми, като изтъкна три фундаментални стълба - образование, здравеопазване, предприемачество и иновации.

Какво бихме искали на Европейско ниво да направим? Искаме ли да имаме признаване на дипломи, общи стандарти за изпити и обучение, за това какви умения са ни нужни за да успяваме като професионалисти и да излизаме с по-подготвени европейци на пазара на труда?  Аз вярвам, че имаме още какво да направим, за да имаме образование, което да е достъпно за всички и да е достатъчно качествено.  Имаме много инструменти, как това да го постигнем. На национално ниво, в България – с възможността да се мотивират повече учители, които не са непременно смятали да бъдат такива, както и тези, които в момента са в системата и също така да се промени начина, по който се преподава. За да можем да създадем по-добри компетенции в младите хора.  По другата тема – Здравеопазване – ние видяхме, че в последната година и половина имаме спешна нужда от по-добра координация, от по-подготвени системи в тази сфера. Защото, когато имаме моменти на Пандемия, виждаме, че тя не познава  граници, тоест не можем да кажем, че като затворим границите, ще спрем пандемията. Видяхме, че това не се получава.

Евродепутатът Илхан Кючюк отбеляза като ключови темите за геополитическата роля на ЕС,  върховенството на закона и дигиталния и зеления преход.

Първо защото е важно да чуем мнението на хората, които  искат Европа да се промени, не трябва да се притесняваме от факта, че може да чуем неща, които не ни харесват, които не ни допадат, защото има хора, които мислят по различен начин.  Да знаем, Европа какво иска да направи?  Дали иска да бъде глобален геополитически лидер или иска да бъде политическо джудже.  Това до голяма степен зависи от европейските институции.  Аз твърдя, че ако ЕС иска да бъде глобален играч в международните дела, определено трябва да се превърне в политическа структура.  Това означава да разчита повече на себе си, на собствените си способности за отбрана, производство на технологии, на иновации и да прави политика, която е насочена към бъдещето.  Разбира се, темат аза върховенството на закона е от изключително значение, защото ние не можем да си позволим да имаме нарушаване на  основни демократични принципи, съчетани с човешки права и свободи. Когато живеем по дефиниция в най-цивилизования свят, наречен Европейски съюз, с най-високи демократичин стандарти. И гражданите на България, които са много активни... най-малкото ние ще изчистим принципния въпрос „Къде стоим?“ по тези въпроси и ще вкараме европейският дебат много по-рано в българското общество, от следващите избори през 2024 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Гласът на българите се чува в Европа

Излъчено на 18.01.2022 г. в „Хоризонт до обед“ с водещ Валерия Николова И БНР ви дава възможност да повлияете на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия, благодарение на инициативата "Конференция за бъдещето на Европа" , която вече 9-ти месец в дигиталното пространство събира идеите на европейците за..

публикувано на 06.07.22 в 17:55
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Важно е отношението на българските граждани към европейския проект

Каква година изпраща Бюрото на ЕП в България и какви са предизвикателствата пред отразяването на българската гледна точка в политиката на ЕС и в рамките на парламента? „Отива си една, изпълнена със събития година…“ , каза пред БНР Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България. „Опитахме се да представим на българската публика, на..

публикувано на 06.07.22 в 17:50
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Европейският съюз може да реагира бързо, когато има криза

"Как гражданите на Европа виждат бъдещето на Европейския съюз“ е темата, която днес, в Деня на Европа , ще бъде във фокуса на заключителната конференция за бъдещето на Европа. За първи път в историята на Европейския съюз с конференцията се дава възможност на гражданите да формулират своите желания за това как да функционира Европейският..

обновено на 06.07.22 в 17:50

Решенията за разширяването на ЕС да се вземат с единодушие, предлага Конференцията за бъдещето на Европа

Решенията за разширяването на ЕС да продължат да се вземат с единодушие - това е едно от предложенията, които участниците в Конференцията за бъдещето на Европа предлагат на приключващото утре заседание на 4-ия граждански панел "Ролята на ЕС в света" и "Миграция", който се провежда в Маастрихт.  Предложенията са били на българските..

публикувано на 06.07.22 в 17:40
Биляна Църноречка, пресаташе на Бюрото на ЕП в София

Конференцията за бъдещето на Европа търси идеите на обикновените хора как да се развива ЕС

През 2021 година Европа даде начало на нов амбициозен проект - Конференцията за бъдещето на Европа. В продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще. Това може да става в специално изработена многоезична цифрова платформа, където всеки има..

обновено на 06.07.22 в 17:38

Макрон предлага създаване на нова "европейска политическа общност"

Процесът на приемане на Украйна в ЕС може да отнеме няколко години, дори десетилетия, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той предложи създаването на "европейска политическа общност", която да я приеме в редиците си. "Всички знаем много добре, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС ще отнеме няколко години, а ако трябва да сме честни,..

публикувано на 06.07.22 в 17:35

България и още 12 членки на ЕС са против промяна в правилата на вземане на решения в съюза

13 страни членки на Европейския съюз, сред които и България, се разбунтуваха срещу промяна в правилата на вземане на решения в съюза, предаде Франс прес. България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция направиха общо изявление, в което предупреждават, че ако бъде направено усилие..

публикувано на 06.07.22 в 17:35
 Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: През юни ЕК ще даде становище за кандидатурата за членство в ЕС на Киев

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза в понеделник, че Европейският съюз ще се стреми да даде своето становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС през юни, съобщава Ройтерс. "Очакваме с нетърпение да получим отговорите на въпросника за членство в ЕС. Комисията ще се стреми да даде становището си..

публикувано на 06.07.22 в 17:35
Александър Милисов

ЕП трябва да е близо до гражданите

публикувано на 06.07.22 в 17:25
Ги Верхофстат говори пред Европарламента в Страсбург

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС. "Войната в..

публикувано на 06.07.22 в 17:20