Конференцията за бъдещето на Европа и българският принос във форума


Евродепутатът Илхан Кючюк даде началото на българския принос в Конференцията за бъдещето на Европа. За първи път от създаването на ЕС, трите институции – Европейски парламент, Съвет и Комисия, участват заедно в подобна инициатива по приобщаваща демокрация

Актуалността на темата на конференцията се определя от скорошното стартиране на дигиталната платформа за Конференцията за бъдещето на Европа и възможността за участие на всички граждани в процеса на вземане на решения, каза Илхан Кючук.

"Имаме много голяма задача през следващите няколко месеца. Да изслушаме гражданите за тяхното виждане за Европа, но заедно с това да дадем своя политически отговор. Определено се видя, че ЕС, създаден за условия и реалности на 20 век не може да функционира по същия начин през 21 век. Има нужда от промяна. Тя може да бъде институционална, свързана с разглеждане на договорите, може да има необходимост от промяна на гражданското участие в решенията на Евросъюза и за тази цел е нужно да бъде проведен един честен и откровен разговор. От съществено значение е как този разговор ще бъде конструиран. През дигиталната демокрация се дават огромни възможности и затова тези институции, този път обединени: Европейски парламент, Съвет и Комисия, създадоха обща платформа на 24 езика, чрез която може да се участва в отделни мероприятия, може да се дават идеи. Тези идеи ще бъдат придвижвани на следващо ниво. Това е механизмът на този етап, след което ще се мине на второто ниво – изслушване през панели и така продължава този процес, докато се извлече есенцията на цялото това активно политическо и преди всичко гражданско включване в целия процес на изслушване и обособяване на конкретни идеи."

Илхан Кючюк определи целите на форума – идеите да бъдат инициирани от хората, а политиците да се опитат да акумулират тази енергия.

"Единственият начин е да променим Европа. Променяйки Европа обаче, това не може да стане през диктата на различни институции, защото всички опити за такъв тип поведение се провалиха. Има нужда от активното включване на европейските граждани, за да може този процес да бъде устойчив, за да знаем накъде отиваме. 2019 година в сравнение с други европейски избори имаше изключително висока избирателна активност, разбира се българският случай не беше такъв. Тази висока избирателна активност беше едно предупреждение, че Европа е харесван проект, одобряван, но не от този вид. Европа трябва да бъде променен като проект, много по-амбициозен, много по-демократичен. Заедно с това ЕС, който трябва да играе ключова роля. Това бяха важни послания. COVID-19 потвърди още веднъж, че има решения, които не могат да бъдат национални. Все повече се говори за даване на по-големи компетентности на Европейския съюз. Пример – политиката по здравеопазване може да бъде част от нов разговор за компетентност."

От младите хора зависи бъдещето на европейския проект, категоричен е евродепутатът Илхан Кючук.

"Те участват в най-важната част. Представителството им е най-голямо в панелите и то е логично, защото разговорът е колкото за реформирането на ЕС и виждането на днешните му недостатъци, с още по-голяма сила то е за бъдещите поколения. Тук не говорим за някаква географска обособеност в рамките на 27-те държави. Съществува възможност и за участие на страните от Западните Балкани, както и за страните от Източното партньорство. Концепцията е не просто да се затворим в един Брюкселски кръг и да обсъждаме какво предстои, а това да бъде една отворена платформа където да бъдат дадени възможности на малките населени места, възможности на младите хора, възможности дори на критичните гласове. Ние вероятно ще чуем неща, които не искаме да чуем за Европа, вероятно ще чуем и много тъжни разкази за Европа, но ние трябва да бъдем готови да проведем този разговор, за да начертаем посоката на движение."

Онлайн форумът предизвика голям интерес у аудиторията не само в България, но и в целия  ЕС. На първо място, защото беше на 3 езика, а и тъй като събитието е регистрирано на специалната онлайн платформа на Конференцията за бъдещето на Европа и аудиторията имаше възможност да задава въпроси на панелистите.

Чуйте в звуковия файл репортажа на Мариана Попова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Гласът на българите се чува в Европа

Излъчено на 18.01.2022 г. в „Хоризонт до обед“ с водещ Валерия Николова И БНР ви дава възможност да повлияете на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия, благодарение на инициативата "Конференция за бъдещето на Европа" , която вече 9-ти месец в дигиталното пространство събира идеите на европейците за..

публикувано на 06.07.22 в 17:55
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Важно е отношението на българските граждани към европейския проект

Каква година изпраща Бюрото на ЕП в България и какви са предизвикателствата пред отразяването на българската гледна точка в политиката на ЕС и в рамките на парламента? „Отива си една, изпълнена със събития година…“ , каза пред БНР Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България. „Опитахме се да представим на българската публика, на..

публикувано на 06.07.22 в 17:50
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Европейският съюз може да реагира бързо, когато има криза

"Как гражданите на Европа виждат бъдещето на Европейския съюз“ е темата, която днес, в Деня на Европа , ще бъде във фокуса на заключителната конференция за бъдещето на Европа. За първи път в историята на Европейския съюз с конференцията се дава възможност на гражданите да формулират своите желания за това как да функционира Европейският..

обновено на 06.07.22 в 17:50

Решенията за разширяването на ЕС да се вземат с единодушие, предлага Конференцията за бъдещето на Европа

Решенията за разширяването на ЕС да продължат да се вземат с единодушие - това е едно от предложенията, които участниците в Конференцията за бъдещето на Европа предлагат на приключващото утре заседание на 4-ия граждански панел "Ролята на ЕС в света" и "Миграция", който се провежда в Маастрихт.  Предложенията са били на българските..

публикувано на 06.07.22 в 17:40
Биляна Църноречка, пресаташе на Бюрото на ЕП в София

Конференцията за бъдещето на Европа търси идеите на обикновените хора как да се развива ЕС

През 2021 година Европа даде начало на нов амбициозен проект - Конференцията за бъдещето на Европа. В продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще. Това може да става в специално изработена многоезична цифрова платформа, където всеки има..

обновено на 06.07.22 в 17:38

Макрон предлага създаване на нова "европейска политическа общност"

Процесът на приемане на Украйна в ЕС може да отнеме няколко години, дори десетилетия, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той предложи създаването на "европейска политическа общност", която да я приеме в редиците си. "Всички знаем много добре, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС ще отнеме няколко години, а ако трябва да сме честни,..

публикувано на 06.07.22 в 17:35

България и още 12 членки на ЕС са против промяна в правилата на вземане на решения в съюза

13 страни членки на Европейския съюз, сред които и България, се разбунтуваха срещу промяна в правилата на вземане на решения в съюза, предаде Франс прес. България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция направиха общо изявление, в което предупреждават, че ако бъде направено усилие..

публикувано на 06.07.22 в 17:35
 Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: През юни ЕК ще даде становище за кандидатурата за членство в ЕС на Киев

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза в понеделник, че Европейският съюз ще се стреми да даде своето становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС през юни, съобщава Ройтерс. "Очакваме с нетърпение да получим отговорите на въпросника за членство в ЕС. Комисията ще се стреми да даде становището си..

публикувано на 06.07.22 в 17:35
Александър Милисов

ЕП трябва да е близо до гражданите

публикувано на 06.07.22 в 17:25
Ги Верхофстат говори пред Европарламента в Страсбург

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС. "Войната в..

публикувано на 06.07.22 в 17:20