Да чуем „Български гласове за Европа“. Под този надслов от Бургас тръгна инициативата на БТА, която събира българските виждания каква да бъде Европа през 2050 година. С видеопослания от Брюксел в срещата се включиха и българските евродепутати, част от инициативата Конференция за бъдещето на Европа.
Търсенето на отговорите на ключови въпроси с участието на гражданите ще засили доверието и легитимността на европейската демокрацията, смята Ева Майдел от ГЕРБ и групата на Европейската народна партия:
„Искаме да разберем дали искаме повече координация в здравеопазването и под каква форма тя да се случва, искаме ли преход към природощадяща икономика и каква цена сме готови да платим, желаем ли да имаме обща охрана на европейските външни граници. Смятам, че всички тези отговори събрани заедно, сумата от отговорите на тези и подобни въпроси за всеки едни сектор, могат да ни дадат отговор на въпроса какво бъдеще за Европа си представяме и как можем реално да го случим.“
Във време на промени Конференцията за бъдещето на Европа дава възможност на европейците да изразят очакванията си, коментира Илхан Кючюк от ДПС и партия „Алианс на либералите и демократите за Европа, който цитира мисълта на Чарлс Дарвин: „Оцеляват не най-силните, а тези, които се приспособяват към промените":
„Конференцията трябва да разгледа ключови институционални въпроси като прекия избор на председателя на комисията, възможността за транснационални листи или начина на взимане на решения в ЕС и да засегне ключови европейски политики като изменението на климата, цифровата трансформация, насърчаването на европейските и културни ценности.“
Важен, но подценяван в България процес-така конференцията определи Ангел Джамбазки. Той подчерта, че представата на ВМРО и европейските консерватори за визията на бъдеща Европа е различна:
„Една Европа на нациите и националните държави, една Европа, която трябва да бъде по-малко бюрократична, по-малко намесваща се в чувствителни сфери на обществения живот, каквито са образованието, религията и семейството.“
В рамките на дискусията бяха развити тези и отправени предложения в областта на правосъдието, образованието, екологията, културното наследство. Инициативата продължава в още 18 български града.
„Гражданите са едната част, но европейските лидери и останалите институции също обсъждат и изготвят становища за формулирането на препоръките в окончателния доклад на конференцията за бъдещето на Европа“, посочи ръководителят на Бюрото на Европейския парламент в България Теодор Стойчев.
Пленарното заседание, което ще го одобри, включва 104 представители на ЕП, 104 от националните парламенти, има представители на ЕК, Съветът на министрите, местните власти, икономически и синдикални организации.
Повече чуйте в звуковия файл.
#РестартирайЕвропа
#КонференцияЕвропа
Излъчено на 18.01.2022 г. в „Хоризонт до обед“ с водещ Валерия Николова И БНР ви дава възможност да повлияете на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия, благодарение на инициативата "Конференция за бъдещето на Европа" , която вече 9-ти месец в дигиталното пространство събира идеите на европейците за..
Каква година изпраща Бюрото на ЕП в България и какви са предизвикателствата пред отразяването на българската гледна точка в политиката на ЕС и в рамките на парламента? „Отива си една, изпълнена със събития година…“ , каза пред БНР Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България. „Опитахме се да представим на българската публика, на..
"Как гражданите на Европа виждат бъдещето на Европейския съюз“ е темата, която днес, в Деня на Европа , ще бъде във фокуса на заключителната конференция за бъдещето на Европа. За първи път в историята на Европейския съюз с конференцията се дава възможност на гражданите да формулират своите желания за това как да функционира Европейският..
Решенията за разширяването на ЕС да продължат да се вземат с единодушие - това е едно от предложенията, които участниците в Конференцията за бъдещето на Европа предлагат на приключващото утре заседание на 4-ия граждански панел "Ролята на ЕС в света" и "Миграция", който се провежда в Маастрихт. Предложенията са били на българските..
През 2021 година Европа даде начало на нов амбициозен проект - Конференцията за бъдещето на Европа. В продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще. Това може да става в специално изработена многоезична цифрова платформа, където всеки има..
Процесът на приемане на Украйна в ЕС може да отнеме няколко години, дори десетилетия, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той предложи създаването на "европейска политическа общност", която да я приеме в редиците си. "Всички знаем много добре, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС ще отнеме няколко години, а ако трябва да сме честни,..
13 страни членки на Европейския съюз, сред които и България, се разбунтуваха срещу промяна в правилата на вземане на решения в съюза, предаде Франс прес. България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция направиха общо изявление, в което предупреждават, че ако бъде направено усилие..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза в понеделник, че Европейският съюз ще се стреми да даде своето становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС през юни, съобщава Ройтерс. "Очакваме с нетърпение да получим отговорите на въпросника за членство в ЕС. Комисията ще се стреми да даде становището си..
Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС. "Войната в..