Мащабна конференция и нова комуникационна стратегия ще очертаят параметрите на бъдещето на Европа и участието на гражданите в него. Комуникационните дейности, както и платформа, която ще е сърцевината на конференцията ще продължат и през есента с различни събития в страната ни. Всъщност конференцията за бъдещето на Европа е уникален по мащабите си проект, който дава възможност на всеки европейски гражданин да сподели идеите си и да подпомогне този процес. Как да се чуе гласът на гражданите е целта на този проект.
Според бургаски журналисти между европейските граждани и администрацията на ЕС има сериозни комуникационни проблеми. Жени Петкова от информационния сайт gramofona.com е на мнение, че Брюксел е доказал, че е тромава машина, която не може да реагира бързо и адекватно.
"Взимат се чисто чиновнически решения. В момента аз виждам бъдеще с много протести. Действията по време на пандемията доказаха, че Европа трудно успява да се справи и да наложи работещи мерки.
За да се доближат до хората, трябва да забравят за чиновническото високомерие и да говорят на нормален, разбираем език. Не само да говорят, но и да чуват обратната страна. Ние сме една общност, но всички имаме своите традиции, своите странности и Брюксел трябва да се съобразява с всичко, за да има работещ модел."
Главният редактор на вестник „Черноморски фар“ Силвия Шатърова смята, че през последните години евроскептицизмът се е засилил.
"Заради тромави, неадекватни решения на големите политици в Брюксел, особено по отношение на пандемията, ваксините. Твърде много отблъсна хората от идеята. Когато се зададат избори за Европейски парламент, хората мислят, че това са много далечни за тях избори. Едни хора в Брюксел, взимат големи заплати. Това е мнението за евродепутатите и за еврочиновниците."
Трябва да има по-активен диалог с европейските граждани чрез легитимни институции, заяви и председателят на Алианса на либералите и демократите в Европа Илхан Кючюк.
"Не всички опити да привлечем гражданското общество за по-активни политики, не намират съществена подкрепа в целия политически дебат. Смисълът на тази конференция е да очертае параметрите на един бъдещ европейски съюз. Мненията ще идват от гражданите. Те ще имат ключовата роля."
Според него, конференцията за бъдещето на Европа е възможност за всеки да се включи в изграждането на бъдещия ЕС.
#РестартирайЕвропаИзлъчено на 18.01.2022 г. в „Хоризонт до обед“ с водещ Валерия Николова И БНР ви дава възможност да повлияете на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия, благодарение на инициативата "Конференция за бъдещето на Европа" , която вече 9-ти месец в дигиталното пространство събира идеите на европейците за..
Каква година изпраща Бюрото на ЕП в България и какви са предизвикателствата пред отразяването на българската гледна точка в политиката на ЕС и в рамките на парламента? „Отива си една, изпълнена със събития година…“ , каза пред БНР Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България. „Опитахме се да представим на българската публика, на..
"Как гражданите на Европа виждат бъдещето на Европейския съюз“ е темата, която днес, в Деня на Европа , ще бъде във фокуса на заключителната конференция за бъдещето на Европа. За първи път в историята на Европейския съюз с конференцията се дава възможност на гражданите да формулират своите желания за това как да функционира Европейският..
Решенията за разширяването на ЕС да продължат да се вземат с единодушие - това е едно от предложенията, които участниците в Конференцията за бъдещето на Европа предлагат на приключващото утре заседание на 4-ия граждански панел "Ролята на ЕС в света" и "Миграция", който се провежда в Маастрихт. Предложенията са били на българските..
През 2021 година Европа даде начало на нов амбициозен проект - Конференцията за бъдещето на Европа. В продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще. Това може да става в специално изработена многоезична цифрова платформа, където всеки има..
Процесът на приемане на Украйна в ЕС може да отнеме няколко години, дори десетилетия, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той предложи създаването на "европейска политическа общност", която да я приеме в редиците си. "Всички знаем много добре, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС ще отнеме няколко години, а ако трябва да сме честни,..
13 страни членки на Европейския съюз, сред които и България, се разбунтуваха срещу промяна в правилата на вземане на решения в съюза, предаде Франс прес. България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция направиха общо изявление, в което предупреждават, че ако бъде направено усилие..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза в понеделник, че Европейският съюз ще се стреми да даде своето становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС през юни, съобщава Ройтерс. "Очакваме с нетърпение да получим отговорите на въпросника за членство в ЕС. Комисията ще се стреми да даде становището си..
Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС. "Войната в..