Рестартирай Европа: Инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“

Илхан Кючюк
Снимка: БГНЕС

Инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“ ще получи по-силен тласък  в следващите месеци. Евродепутатът Илхан Кючюк пояснява:
Тук разговорът е важен за това какво предстои през следващите месеци и години, защото не трябва да оставаме само на плоскостта на добрите политически послания. Европа трябва да бъде променена, за да бъде ефективна. Редица политически кризи доказаха, че  някои елементи при  вземането на решения не функционират по най-добирят начин. По време на ключови гласувания,  за които е необходимо абсолютното мнозинство, то се използва  като политически блокаж  или политически шантаж  от някои. Може би е дошъл моментът по време на Конференцията за бъдещето на Европа да бъде преосмислен  механизмът на вземане на решения.
Кючюк вижда огромни възможности в  Конференцията за бъдещето на Европа , която ще бъде едно ново начало.  Добре е България да има своето мненине как иска да вижда ЕС. Добре е България да промотира и идеята Западните Балкани, особено тези, които имат статут  на кандидат -член , да бъдат част от Конференцията за бъдещето на Европа , защото тя не  е  за  днешна Европа , а за една бъдеща Европа , в която ние безспорно виждаме и страните от Западните Балкани. 
Първоначалната идея във варианта преди ковид, беше  завършекът на инициативата да бъде по време на френското председателство. Вероятно френското председателство ще изиграе ключова роля. Президентът Макрон много пъти е казвал, че иска да види една нова, реформирана Европа. Ние като част от тази центристка политическа формация в Европейския парламент много настояваме. Имаме даже и собствен кандидат за координатор на Конференцията. 
Тя ще  постави  няколко въпроса, сред тях и  как се  включват европейските граждани в процеса на вземане на решения. Илхан Кючюк отбелязва:  Процесът на отчуждаване на гражданите като цяло от политиката се вижда отчетливо на европейски избори. Спомняте си колко малко беше представителството, ниска беше избирателната активност в България. Наблюдава се едно отдалечаване от европейските институции, а кризите ни показаха, че Европа е решението освен на ценностните въпроси, и на кризисните ситуации. Нали не си представяте, че в една толкова динамична световна среда България като средна по големина, в сравнение с големите дори малка държава, би успяла да се пребори за ваксини .И то да бъдат солидарно разпределени.  А така, когато  Европейската Комисия преговаря от името на всички, доста по-лесно се получават нещата. 
Изслушването на гражданите ще бъде важния елемент. Вторият важен елемен те да се поставят значимите въпроси за начина, по  който ще функционира ЕС. От време на време се дават идеи за различни форми на съюзи.Имаме почти изграден енергиен съюз, почти изграден банков съюз. Говорим за по-голяма неутралност и  автономност по отношение на външната ни политика  и отбранителната политика. Това ще бъде един от ключовите дискутирани въпроси . Говорим за по силен ЕС, който да не бъде зависим от доставките  на жизнено важни ресурси. Забави се Конференцията, но по- голяма  динамика  се очаква по врема нафренското председателство. Сега сме на португалско. Чухме приоритете и те са изцяло свързани с възстановяването и епидимиологично и икономическо. Прибавят се ш по задълбочени връзки на ЕС   с  Африка. Имплементиране на стратегията, която отдавна съществува на масата на европейските институции, за по- задълбочеино партньорство с  Африка, което трябва да бъде моногобхватно и многосекторно, защото е един континет който продължава да се динамизира. ЕС има традиционно добри отношения с африканските държави. Въпросът е да има един цялостен поглед за отношенията. И  си поставя амбицията да  бъде проведена среща на високо равнище или  поне да бъде  подготвена от съответното председателство. 

Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент. 

#РестартирайЕвропа

#КонференцияЕвропа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Гласът на българите се чува в Европа

Излъчено на 18.01.2022 г. в „Хоризонт до обед“ с водещ Валерия Николова И БНР ви дава възможност да повлияете на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия, благодарение на инициативата "Конференция за бъдещето на Европа" , която вече 9-ти месец в дигиталното пространство събира идеите на европейците за..

публикувано на 06.07.22 в 17:55
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Важно е отношението на българските граждани към европейския проект

Каква година изпраща Бюрото на ЕП в България и какви са предизвикателствата пред отразяването на българската гледна точка в политиката на ЕС и в рамките на парламента? „Отива си една, изпълнена със събития година…“ , каза пред БНР Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България. „Опитахме се да представим на българската публика, на..

публикувано на 06.07.22 в 17:50
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Европейският съюз може да реагира бързо, когато има криза

"Как гражданите на Европа виждат бъдещето на Европейския съюз“ е темата, която днес, в Деня на Европа , ще бъде във фокуса на заключителната конференция за бъдещето на Европа. За първи път в историята на Европейския съюз с конференцията се дава възможност на гражданите да формулират своите желания за това как да функционира Европейският..

обновено на 06.07.22 в 17:50

Решенията за разширяването на ЕС да се вземат с единодушие, предлага Конференцията за бъдещето на Европа

Решенията за разширяването на ЕС да продължат да се вземат с единодушие - това е едно от предложенията, които участниците в Конференцията за бъдещето на Европа предлагат на приключващото утре заседание на 4-ия граждански панел "Ролята на ЕС в света" и "Миграция", който се провежда в Маастрихт.  Предложенията са били на българските..

публикувано на 06.07.22 в 17:40
Биляна Църноречка, пресаташе на Бюрото на ЕП в София

Конференцията за бъдещето на Европа търси идеите на обикновените хора как да се развива ЕС

През 2021 година Европа даде начало на нов амбициозен проект - Конференцията за бъдещето на Европа. В продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще. Това може да става в специално изработена многоезична цифрова платформа, където всеки има..

обновено на 06.07.22 в 17:38

Макрон предлага създаване на нова "европейска политическа общност"

Процесът на приемане на Украйна в ЕС може да отнеме няколко години, дори десетилетия, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той предложи създаването на "европейска политическа общност", която да я приеме в редиците си. "Всички знаем много добре, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС ще отнеме няколко години, а ако трябва да сме честни,..

публикувано на 06.07.22 в 17:35

България и още 12 членки на ЕС са против промяна в правилата на вземане на решения в съюза

13 страни членки на Европейския съюз, сред които и България, се разбунтуваха срещу промяна в правилата на вземане на решения в съюза, предаде Франс прес. България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция направиха общо изявление, в което предупреждават, че ако бъде направено усилие..

публикувано на 06.07.22 в 17:35
 Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: През юни ЕК ще даде становище за кандидатурата за членство в ЕС на Киев

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза в понеделник, че Европейският съюз ще се стреми да даде своето становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС през юни, съобщава Ройтерс. "Очакваме с нетърпение да получим отговорите на въпросника за членство в ЕС. Комисията ще се стреми да даде становището си..

публикувано на 06.07.22 в 17:35
Александър Милисов

ЕП трябва да е близо до гражданите

публикувано на 06.07.22 в 17:25
Ги Верхофстат говори пред Европарламента в Страсбург

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС. "Войната в..

публикувано на 06.07.22 в 17:20