„Дигитална трансформация-умните градове“ – дискусия на Радио София в София Тех Парк

Първата дискусия на Радио София от проекта „Нашата Европа“ на БНР се осъществява с подкрепата на Европейския парламент в рамките на инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“

Снимка: Радио София

Първата дискусия на Радио София от проекта „Нашата Европа“ на БНР, който се осъществява с подкрепата на Европейския парламент в рамките на инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“ се провежда от 10:00 часа, в София Тех Парк, зала The Venue, сграда „Инкубатор“. Темата на дискусията е „Дигитална трансформация-умните градове“.

Най-специалното в София Тех Парк са хората, каза в мобилното студио на Радио София, което тази сутрин беше разположено в сграда „Инкубатор“ изпълнителният директор на София Тех Парк Тодор Младенов.

„Всички тези хора, които работят и развиват иновативни, съвременни и конкурентноспособни продукти. Тези, които се заминават с научна дейност. Това са най-важните и най-хубавите неща, които се случват в София Тех Парк“, добави Тодор Младенов.

По думите му, въпреки кризата, българските компании успяват да бъдат стабилни в това, което правят.

По отношение на образованието, София Тех Парк и Научният център за тийнейджъри е може би, най-доброто място не само в България, но в цяла Централна и Източна Европа, каза Васил Караиванов, председател на Управителния съвет на София Тех Парк.

Друго голямо постижение е суперкомпютъра, който е най-големият в Централна и Източна Европа към този момент.

„Съвсем скоро започва Инкубационната ни програма с технологии на Церн, ние сме партньори и ще направим бизнес инкубатор, в който екипи или стартиращи компании могат да кандидатстват за разработването на продукти и услуги с технологии на Церн. Това е нещо регионално, не е само за България“, каза Васил Караиванов.

Той добави, че лабораторният комплекс се управлява от консорциум от Софийския университет, Техническия университет и София Тех Парк.

„Всяка лаборатория е асоциирана към някой от университетите. Също така някои от лабораториите се управляват от хора от БАН. Науката наистина е тук, но тук целта не е на фундаменталната наука, а фундаменталната наука да стане приложна, за да може да се обърне в продукти и услуги, които след това да бъдат предложени на обществото“, допълни Караиванов.

Амбициите на ръководството на София Тех Парк за следващите години включва развитието на Инкубационната програма.

София Тех Парк е партньор в няколко други инкубационни програми. Ще вложим много усилия точно в това да развием нашата програма. Много големи са усилията в технологичен трансфер и развитие на капацитета на лабораториите, защото всеки ден излизат нови неща. Инвестиционни проекти имаме няколко“.

Тодор Младенов и Васил Караиванов добавиха, че се очаква подобрение на цялостния облик на Парка, както и развитие на възможностите и капацитета на суперкомпютъра.

„В началото на годината стартирахме две процедури за привличане на интереси и възлагане на задачи. На нашата страница има информация“, допълниха те.

От София Тех Парк стартират привличане на образователна програма, която да покрие почти целия цикъл на обучение през живота.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Гласът на българите се чува в Европа

Излъчено на 18.01.2022 г. в „Хоризонт до обед“ с водещ Валерия Николова И БНР ви дава възможност да повлияете на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия, благодарение на инициативата "Конференция за бъдещето на Европа" , която вече 9-ти месец в дигиталното пространство събира идеите на европейците за..

публикувано на 06.07.22 в 17:55
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Важно е отношението на българските граждани към европейския проект

Каква година изпраща Бюрото на ЕП в България и какви са предизвикателствата пред отразяването на българската гледна точка в политиката на ЕС и в рамките на парламента? „Отива си една, изпълнена със събития година…“ , каза пред БНР Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България. „Опитахме се да представим на българската публика, на..

публикувано на 06.07.22 в 17:50
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Европейският съюз може да реагира бързо, когато има криза

"Как гражданите на Европа виждат бъдещето на Европейския съюз“ е темата, която днес, в Деня на Европа , ще бъде във фокуса на заключителната конференция за бъдещето на Европа. За първи път в историята на Европейския съюз с конференцията се дава възможност на гражданите да формулират своите желания за това как да функционира Европейският..

обновено на 06.07.22 в 17:50

Решенията за разширяването на ЕС да се вземат с единодушие, предлага Конференцията за бъдещето на Европа

Решенията за разширяването на ЕС да продължат да се вземат с единодушие - това е едно от предложенията, които участниците в Конференцията за бъдещето на Европа предлагат на приключващото утре заседание на 4-ия граждански панел "Ролята на ЕС в света" и "Миграция", който се провежда в Маастрихт.  Предложенията са били на българските..

публикувано на 06.07.22 в 17:40
Биляна Църноречка, пресаташе на Бюрото на ЕП в София

Конференцията за бъдещето на Европа търси идеите на обикновените хора как да се развива ЕС

През 2021 година Европа даде начало на нов амбициозен проект - Конференцията за бъдещето на Европа. В продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще. Това може да става в специално изработена многоезична цифрова платформа, където всеки има..

обновено на 06.07.22 в 17:38

Макрон предлага създаване на нова "европейска политическа общност"

Процесът на приемане на Украйна в ЕС може да отнеме няколко години, дори десетилетия, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той предложи създаването на "европейска политическа общност", която да я приеме в редиците си. "Всички знаем много добре, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС ще отнеме няколко години, а ако трябва да сме честни,..

публикувано на 06.07.22 в 17:35

България и още 12 членки на ЕС са против промяна в правилата на вземане на решения в съюза

13 страни членки на Европейския съюз, сред които и България, се разбунтуваха срещу промяна в правилата на вземане на решения в съюза, предаде Франс прес. България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция направиха общо изявление, в което предупреждават, че ако бъде направено усилие..

публикувано на 06.07.22 в 17:35
 Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: През юни ЕК ще даде становище за кандидатурата за членство в ЕС на Киев

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза в понеделник, че Европейският съюз ще се стреми да даде своето становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС през юни, съобщава Ройтерс. "Очакваме с нетърпение да получим отговорите на въпросника за членство в ЕС. Комисията ще се стреми да даде становището си..

публикувано на 06.07.22 в 17:35
Александър Милисов

ЕП трябва да е близо до гражданите

публикувано на 06.07.22 в 17:25
Ги Верхофстат говори пред Европарламента в Страсбург

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС. "Войната в..

публикувано на 06.07.22 в 17:20