Програма Христо Ботев се включва в Конференция за бъдещето на Европа с дискусията "Българският независим културен сектор и европейската сцена – достъп, възможности, взаимодействия".
Събитието е част от проекта на БНР "Нашата Европа", осъществяван съвместно с Бюрото на Европейския парламент в България.
Дискусията ще се състои на 29 март 2022 г. от 17:00 ч. във Второ студио на БНР. Тя ще се излъчва на живо в профила на медията във "Фейсбук". Входът за събитието е свободен. Можете да се включите в него и чрез приложението ZOOM - линк
Дискусията откроява 4 тематични панела:
- Независимата културна инфраструктура
- Статут на независимите артисти
- Българският културен сектор и европейската интеграция
- Образованието и реализацията на артистите
Участници (по азбучен ред на имената):
Асен Асенов е директор на Фондацията за култура и изкуство „Едно“. Създател е на първия Международен фестивал за съвременен танц и пърформанс в България „One Dance Week„ и е сред учредителите на първата европейска асоциация на фестивала за съвременен танц „Big Pulse Dance Alliance“.
Атанас Маев е икономист по образование, занимава се активно с културен мениджмънт от 2002 година. Съ-основател е на първия център за съвременен танц в България - Derida Dance Center, както и на единствения независим театър с фокус съвременно изпълнителско изкуство - “Сцена Дерида”.
Василена Радева е режисьор, един от създателите на Асоциация за свободен театър. Заедно с Нейтън Купър са основатели на независимото театралното сдружение „Паник Бутон Театър“.
Весела Данчева е режисьор и продуцент на анимационни филми, преподавател към програма “Дигитални изкуства” в НХА. Съосновател с Иван Богданов на "Компот колектив", платформа, продуцирала десетки авторски анимационни филми, селектирани на фестивали по целия свят.
Владия Михайлова е куратор и културолог. От 2007 г. е част от екипа на Софийска градска художествена галерия като куратор в галерия „Васка Емануилова”. През 2019 г. тя е артистичен директор и куратор на „Нощ на музеите“ в Пловдив. От 2022 г. е част от екипа на Регионалния центърът за съвременни изкуства “Топлоцентрала” в София.
Галин Попов е създател на пространството за култура „Там“ във Велико Търново. През 2012 г. той регистрира организацията VT EVENTS, съорганизатор на пространството за култура и социални инициативи „Там“ – Велико Търново.
Гергана Димитрова е театрален режисьор и председател на Организацията за съвременно алтернативно изкуство и култура "36 маймуни". Преводач от немски език. Един от създателите на проекта "Протекст" – сценични четения на нова драматургия в несценични пространства.
Димитър Горчаков е пианист. Занимава се с джаз, фолклор, класическа музика и електроника. Участва на редица фестивали в Европа, Южна, Северна Америка и Скандинавските страни.
Марина Василева се занимава с музикален мениджмънт, има и дългогодишен опит като рекламист и маркетинг експерт. Тя е член на управителния съвет на Брас Асоциация и координира част от музикалните проекти от портфолиото й: BrazzViliDJ, The essential FUNK trombone, B.A.Combo.
Мира Сталева е изпълнителен директор на Международния филмов фестивал София филм фест. Отговаря за програмирането на фестивала и Международния копродукционен пазар „София Мийтингс“.
Симеон Владов е български театрален, филмов, телевизионен и озвучаващ актьор, и певец. Един от доайените на българската независима арт гилдия.
Стефан Прохоров е български режисьор и драматург. Има опит и като културен мениджър, като е работил като програмен директор в Дома на киното в София, както и в Изпълнителния съвет на Асоциацията на независимия театър в България. Съосновател на "Форсмажор", продуцентско студио в областта на съвременното изкуство. Артистичен директор на АСТ фестивал за свободен театър.
Явор Панев е архитект,съосновател и зам.-председател на варненското сдружение „Таляна“, което цели да насърчи развитието на историческото ядро на града като младежко, артистично и пешеходно пространство. С екип от млади ентусиасти възобновява в ново творческо пространство бившето хранилище за боеприпаси от 19 в., помещавало през 90-те години легендарния клуб „Бонкърс"
Яна Генова управлява фондация „Следваща страница” – международна организация, която работи в сферата на междукултурния диалог, литературния превод и независимото книгоиздаване. Основател е на Къща за литература и превод – София и съосновател на детската образователна платформа „Книговище“.
В дискусията ще вземат участие ученици от Националното музикално училище "Любомир Пипков", София и студенти от Националната художествена академия.
Конференцията за бъдещето на Европа е най-достъпният начин идеите на обикновения гражданин от най-отдалечените места на Европейския съюз да бъдат чути.
Всеки има представа за бъдещето, в което иска да живее.
Затова: Участвай! Бъди активен! Всеки глас е важен! Да изградим твоята и нашата Европа!
Излъчено на 18.01.2022 г. в „Хоризонт до обед“ с водещ Валерия Николова И БНР ви дава възможност да повлияете на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия, благодарение на инициативата "Конференция за бъдещето на Европа" , която вече 9-ти месец в дигиталното пространство събира идеите на европейците за..
Каква година изпраща Бюрото на ЕП в България и какви са предизвикателствата пред отразяването на българската гледна точка в политиката на ЕС и в рамките на парламента? „Отива си една, изпълнена със събития година…“ , каза пред БНР Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България. „Опитахме се да представим на българската публика, на..
"Как гражданите на Европа виждат бъдещето на Европейския съюз“ е темата, която днес, в Деня на Европа , ще бъде във фокуса на заключителната конференция за бъдещето на Европа. За първи път в историята на Европейския съюз с конференцията се дава възможност на гражданите да формулират своите желания за това как да функционира Европейският..
Решенията за разширяването на ЕС да продължат да се вземат с единодушие - това е едно от предложенията, които участниците в Конференцията за бъдещето на Европа предлагат на приключващото утре заседание на 4-ия граждански панел "Ролята на ЕС в света" и "Миграция", който се провежда в Маастрихт. Предложенията са били на българските..
През 2021 година Европа даде начало на нов амбициозен проект - Конференцията за бъдещето на Европа. В продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще. Това може да става в специално изработена многоезична цифрова платформа, където всеки има..
Процесът на приемане на Украйна в ЕС може да отнеме няколко години, дори десетилетия, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той предложи създаването на "европейска политическа общност", която да я приеме в редиците си. "Всички знаем много добре, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС ще отнеме няколко години, а ако трябва да сме честни,..
13 страни членки на Европейския съюз, сред които и България, се разбунтуваха срещу промяна в правилата на вземане на решения в съюза, предаде Франс прес. България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция направиха общо изявление, в което предупреждават, че ако бъде направено усилие..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза в понеделник, че Европейският съюз ще се стреми да даде своето становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС през юни, съобщава Ройтерс. "Очакваме с нетърпение да получим отговорите на въпросника за членство в ЕС. Комисията ще се стреми да даде становището си..
Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС. "Войната в..