Възможности за възстановяване на околната среда и биоразнообразието на Черно море и приморските територии

Дискусия в Радио Варна

Автор:

Радио Варна организира среща – дискусия на тема "Изменение на климата – възможности за възстановяване на околната среда и биоразнообразието на Черно море и приморските територии“. Събитието е част от проекта на Българското Национално Радио НАШАТА ЕВРОПА, осъществяван съвместно с Бюрото на Европейския парламент в България.

Дискусията ще бъде на 19 април 2022 г., започва в 11 ч. в Концертното студио на Радио Варна, и ще се излъчва на живо в профила на медията във Фейсбук. Входът за събитието е свободен. Можете да се включите в него и чрез приложението ZOOM -

https://us06web.zoom.us/j/88320627290?pwd=L3lqbmhDRnlWMTlSMDBZY0s1WDVtUT09

Първите събеседници, потвърдили участие в дискусията са /по азбучен ред/:

  • Георги Гавазов - предприемач в областта на риболова и преработката на риба
  • Проф. Георги Рачев - географ, климатолог и университетски преподавател, СУ "Св. Климент Охридски"
  • Илиян Илиев -  член на УС на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) – Варна
  • Доц. д-р Николай Вълчев - директор на Института по океанология "Проф. Фр. Нансен" към БАН
  • Тома Белев - зам.-министър на околната среда и водите

Целта на срещата – дискусия е да насърчи гражданите на Европейския съюз да участват активно с идеи, които да бъдат обсъдени в Конференцията за бъдещето на Европа. Конференцията е възможност да обменяме мнения, да предлагаме промени или да формулираме съвсем нови идеи за приоритетите на Европейския съюз. Без значение откъде е всеки от нас, какво работи, на каква възраст е, Конференцията за бъдещето на Европа е мястото да помислим какво бъдеще искаме за Европейския съюз.

Какво включва Конференцията?

  • Многоезична цифрова платформа — мястото, където гражданите споделят идеи и изпращат онлайн предложения. Те се събират, анализират, наблюдават и публикуват по време на цялата конференция;
  •  Децентрализирани прояви — прояви онлайн, на живо и смесени прояви, организирани от граждани и организации, както и от национални, регионални и местни органи в цяла Европа;
  •  Европейски граждански дискусионни групи — групите обсъждат различни теми и представят своите препоръки; в тях са представени граждани с различен географски произход, пол, възраст, социално-икономическо положение и/или ниво на образование;
  •  Пленарна сесия на конференцията — тя гарантира, че препоръките на националните и европейските граждански групи, групирани по теми, се обсъждат без предварително определен резултат. 

Идеите, които ще бъдат формулирани на срещата в Радио Варна, ще намерят своето място в Многоезичната цифрова платформа, така че да бъдат обсъдени, анализирани, проследени в хода на цялата конференция. След това те ще бъдат включени в дискусиите, провеждани в рамките на европейските граждански панели и на пленарните заседания. Окончателните резултати от конференцията ще бъдат представени в доклад до съвместното председателство.

Модератор на дискусията е Валери Великов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Гласът на българите се чува в Европа

Излъчено на 18.01.2022 г. в „Хоризонт до обед“ с водещ Валерия Николова И БНР ви дава възможност да повлияете на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия, благодарение на инициативата "Конференция за бъдещето на Европа" , която вече 9-ти месец в дигиталното пространство събира идеите на европейците за..

публикувано на 06.07.22 в 17:55
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Важно е отношението на българските граждани към европейския проект

Каква година изпраща Бюрото на ЕП в България и какви са предизвикателствата пред отразяването на българската гледна точка в политиката на ЕС и в рамките на парламента? „Отива си една, изпълнена със събития година…“ , каза пред БНР Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България. „Опитахме се да представим на българската публика, на..

публикувано на 06.07.22 в 17:50
Теодор Стойчев

Теодор Стойчев: Европейският съюз може да реагира бързо, когато има криза

"Как гражданите на Европа виждат бъдещето на Европейския съюз“ е темата, която днес, в Деня на Европа , ще бъде във фокуса на заключителната конференция за бъдещето на Европа. За първи път в историята на Европейския съюз с конференцията се дава възможност на гражданите да формулират своите желания за това как да функционира Европейският..

обновено на 06.07.22 в 17:50

Решенията за разширяването на ЕС да се вземат с единодушие, предлага Конференцията за бъдещето на Европа

Решенията за разширяването на ЕС да продължат да се вземат с единодушие - това е едно от предложенията, които участниците в Конференцията за бъдещето на Европа предлагат на приключващото утре заседание на 4-ия граждански панел "Ролята на ЕС в света" и "Миграция", който се провежда в Маастрихт.  Предложенията са били на българските..

публикувано на 06.07.22 в 17:40
Биляна Църноречка, пресаташе на Бюрото на ЕП в София

Конференцията за бъдещето на Европа търси идеите на обикновените хора как да се развива ЕС

През 2021 година Европа даде начало на нов амбициозен проект - Конференцията за бъдещето на Европа. В продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще. Това може да става в специално изработена многоезична цифрова платформа, където всеки има..

обновено на 06.07.22 в 17:38

Макрон предлага създаване на нова "европейска политическа общност"

Процесът на приемане на Украйна в ЕС може да отнеме няколко години, дори десетилетия, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той предложи създаването на "европейска политическа общност", която да я приеме в редиците си. "Всички знаем много добре, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС ще отнеме няколко години, а ако трябва да сме честни,..

публикувано на 06.07.22 в 17:35

България и още 12 членки на ЕС са против промяна в правилата на вземане на решения в съюза

13 страни членки на Европейския съюз, сред които и България, се разбунтуваха срещу промяна в правилата на вземане на решения в съюза, предаде Франс прес. България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция направиха общо изявление, в което предупреждават, че ако бъде направено усилие..

публикувано на 06.07.22 в 17:35
 Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: През юни ЕК ще даде становище за кандидатурата за членство в ЕС на Киев

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза в понеделник, че Европейският съюз ще се стреми да даде своето становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС през юни, съобщава Ройтерс. "Очакваме с нетърпение да получим отговорите на въпросника за членство в ЕС. Комисията ще се стреми да даде становището си..

публикувано на 06.07.22 в 17:35
Александър Милисов

ЕП трябва да е близо до гражданите

публикувано на 06.07.22 в 17:25
Ги Верхофстат говори пред Европарламента в Страсбург

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС. "Войната в..

публикувано на 06.07.22 в 17:20