Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдят бившия френски премиер Доминик Дьо Вилпен

\n

В Париж днес започна процесът за клевета срещу бившия френски премиер Доминик дьо Вилпен и още четирима обвиняеми по така наречената афера "Клиърстрийм".

\n

Делото е продължаване в съда на една свирепа омраза между Дьо Вилпен и президента Никола Саркози. Бившият премиер неслучайно нападна ожесточено държавния глава при откриването на процеса. "Тук съм по волята на един човек, тук съм поради настървеността на един човек, Никола Саркози, който е също президент на Френската република", каза красноречиво Доминик дьо Вилпен на влизане в съдебната зала. Бившият премиер, който рискува присъда до пет години затвор и глоба в размер на десетки хиляди евро, изрази увереност, че ще излезе от процеса "свободен и оправдан в името на френския народ". Дьо Вилпен допълни, че това е политически процес през 2009 г. във Франция и процес "на всички онези, които се борят срещу несправедливостта, на всички онези, които са жертва на злоупотреби с властта".

\n

Бившият френски премиер, който бе придружаван от своята съпруга и трите им деца, би аплодиран на влизане в съдебната зала.

\n

Според защитата Саркози, който е една от 40-те граждански страни по делото, нарушава принципа на безпристрастния процес.

\n

Очаква се Дьо Вилпен да подаде жалба, че исковете на държавния глава са неприемливи.

\n

Френският президент се ползва със съдебен имунитет по време на мандата си, съгласно конституцията, която обаче не му забранява сам да завежда дела. Процесът по аферата "Клиърстрийм" започна при огромен обществен интерес. Петдесетина журналисти успяха да се сдобият със скъпоценния бадж за влизане в съдебната зала, в която на 16 октомври 1793 г. е била осъдена на смърт кралица Мария Антоанета. Съдът ще се опита да установи до 23 октомври дали Доминик дьо Вилпен е фалшифицирал банкови списъци, въз основа на които са били предявени обвинения в корупция срещу близо 200 политици и бизнесмени, сред които и Никола Саркози. Целта на предполагаемата манипулация, която датира от 2003 г. и се отличава с много висока сложност, е била да дискриминира въпросните представители на френския елит. Според банковите списъци Саркози и останалите политици и бизнесмени са имали сметки в люксембургската клирингова къща "Клиърстрийм", по които са им били преведени подкупи във връзка с продажба на оръжия за Тайван през 1991 г. Документите били изпратени до съдия анонимно.

\n

Към момента на избухването на скандала, Никола Саркози бе министър в правителство на премиера Доминик дьо Вилпен. През 2007 г. двамата се впуснаха в безмилостна борба кой да наследи президента Жак Ширак.

\n

Саркози изрази желание да "набучи на касапска кука" автора на тази "дестабилизация". Дьо Вилпен отрича да е замесен по какъвто и да бил начин в тази афера. Залогът в процеса за бившия френски премиер е политическото му бъдеще. Въпреки че Саркози спечели президентските избори през 2007 г., Дьо Вилпен не се е отказал от амбициите си за най-висшия пост в държавата и да вземе реванш от своя враг.

Франс прес

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна