Над 60 процента от реколтата на винено грозде отива в незаконно производство на алкохол, данните оповести българският представител на Конфедерацията на европейските производители на алкохол Бранимир Ботев. Бюджетът губи годишно над 300 млн. лева от "черния сектор" в алкохолната индустрия. Само от ползването на фалшиви бандероли, някои от които са внос от Турция, загубите са между 100 и 200 млн. лева. , посочи Бранимир Ботев.
От конфедерацията са сезирали комисията за борба с корупцията в народното събрание за нелегалното производство на алкохол. Според Яне Янев, който председателства парламентарната комисия, трите проблемни направления в алкохолната индустрия са производство на дестилери, фиктивният внос и износ, както и ползването на фалшиви бандероли. По думите му, правителството много скоро ще получи последно предупреждение от Генерална дирекция "Данъци и митници" в ЕК заради законодателни пропуски, които са пречка при прилагането на европейската директива, свързана с многобройни малки дестилерии.
Извън проблемите на алкохолния бранш, България има шансовете да регистрира бозата като специфично български продукт, прогнозира Бранимир Ботев.