Ако продажбите на цигари спаднат с прогнозираните 10-20%, годишната загубата за хазната от акцизи и ДДС ще бъде не по-малко от 350 млн. лв. , пресметна в интервю за "Хоризонт" Христо Лачев, председател на Асоциацията на производителите и търговците на тютюн и тютюневи изделия.
В момента се регистрира увеличаване на сивия сектор с над 20 на сто, нищо чудно да стане и над 30, прогнозира Лачев. От бранша очакват законодателни промени да ограничат контрабандата и да направят борбата по-ефективна, защото през изтеклата година на моменти тя изобщо отсъствала.
Проблемът е, че се формира "голям поток от "черни пари", които започват да навлизат и в други сектори на икономиката и да дестабилизират и други отрасли, каза още Христо Лачев. На пазара на цигари фирми, които продават паралелно официални и контрабандни цигари, продавайки без фактура, са много по-конкурентни от официално работещите, допълни той.
Според Христо Лачев, понятието "въпрос от първа необходимост" е доста разтегливо, а голяма част от населението не е изправено пред избора хляб или цигари и почти половината българи всеки ден си купуват цигари. Лачев коментира още, че ако акцизът на тютюна за ръчно свиване остане в пъти по-нисък от този на цигарите, много от пушачите ще започнат да си свиват цигари, а част от производителите ще спрат да произвеждат цигари и ще се преориентират към рязане на тютюн. При ръчното свиване на цигари ще забравим за контрол върху вредните вещества, подчерта председателят на Асоциацията на производителите и търговците на тютюн и тютюневи изделия Христо Лачев.
/Я.Б./