Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Властите в дунавските общини в Северозападна България следят внимателно нивото на Дунав и другите реки

Снимка: БГНЕС

С 20 см. се е понижило нивото на езерото, образувало се от пълноводието на река Тимок край Брегово, след като вчера следобед бе разрушена част от основната дига. Бедственото положение не е отменено, но рискът от наводнения намалява. Хората все още са притеснени. Повече - от репортажа на кореспондентката на БНР във Видин Тотка Нинова в първия звуков файл .


Кметът на Брегово инж. Милчо Лалов потвърди, че в момента има спад на нивото на водата, но той е много малък. В предаването "12+3" той обясни, че кризисната ситуация остава, а бедственото положение не е отменено. Над 300 доброволци, сред тях и жени, наблюдават дигите, защото подпочвените води продължават да създават проблеми, обясни Лалов. Кметът добави, че има план и за евакуация. Днес е получен и официален документ от Сърбия, че хвостохранилището на мините край сръбския град Бор няма да създава екологични проблеми. 

Кметът на Лом Пенка Пенкова заяви в предаването "12+3", че нивото на Дунав в райна на града в момента е 8.01 метра - водата е стигнала до входа на Градската градина . Предстои среща с координационния щаб и са мобилизирани техника и ресурси. Най-големият проблем и в Лом е повишаването на нивото на подпочвените води, допълни Пенкова. Два екипа следят за опасностите в къщите на хората.

Според кмета на Видин Румен Видов към момента нивото на Дунав в района на града е под 8 м. на рейката. Извършва се денонощно наблюдение на реката и на защитните диги. При евентуално по-високо ниво в градската част може да се наложи изграждане на допълнителни диги. И във Видин проблем са подпочвените води. Има планове при задълбочаване на проблема. "Дано не стигаме до тях", каза Видов.   

От няколко дни жителите на Никопол изнасят от приземните си етажи перални, хладилници и всякакви други вещи. След новините за бедствието в Брегово за хората се върна спомена от 2006г., когато няколко улици, болницата и много от къщите потънаха под вода. Затова и днес повечето от жителите на града често поглеждаха към Дунав, за да видят продължава ли да се покачва нивото на реката. Повече за настроенията на хората в Никопол-от репортажа на Снежана Иванова.

/Л.Ц./

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна