Организирахме протеста във връзка с едни доста сериозни проблеми, които възникнаха през последните месеци в системата на здравеопазването, заяви в предаването "Преди всички" д-р Юлия Бянкова, председател на Лекарската колегия в Сливен. "Говорим за това, че вече няколко месеца Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) забавя преводите на плащанията към изпълнителите на медицинска помощ от всички сфери на здравеопазването (говоря за извънболнична и болнична помощ). Това създава едни много сериозни проблеми в работата на всички медицински служители изобщо, не само на лекарите, защото лекарите са само част от хората, които работят в здравеопазването, макар и основна", каза д-р Бянкова. Тя потвърди, че е било обещано от страна на НЗОК да бъдат спазвани сроковете и че през месец март е трябвало да бъдат издължени сумите, които се дължат за януари, но посочи, че това се е случило на 1 април, което специално за болниците веднага е генерирало увеличаване на задълженията и просрочване на плащания към доставчици, като сумите нарастват с всеки изминал месец. "В момента Касата дължи на изпълнителите плащания за месец февруари. По неофициална и непотвърдена информация това ще се случи най-рано на 15 април. Сами разбирате, че това продължава да нарушава и Рамковия договор, и Закона за здравното осигуряване, тъй като по силата на тези нормативни и поднормативни документи плащанията трябва да се извършат до края на месеца, който следва месеца, за който се изплащат сумите, т. е. до края на месец март ние трябваше да получим плащанията з февруари, нещо, което се надявам да се случи поне в рамките на месец април, и то в първата половина, защото, пак казвам, това води след себе си много неприятни последици за всички болници ... Специално болницата, в която аз работя, вече изплащаме лихви по неразплатени плащания предвид на това, че не си получаваме регулярно плащанията от Касата", каза д-р Бянкова, имайки предвид НЗОК.
Основният повод за протестите е неизпълнението на обещанията, които бяха поети от ръководството на държавата, от министър-председателя, от ръководството на НЗОК, заяви за "Преди всички" д-р Теодор Иванов, председател на Регионалната лекарска колегия в Силистра. "Има внесен в Министерски съвет от Българския лекарски съюз (БЛС) проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за бюджета на НЗОК, който трябваше да стане факт до 30 март, но това все още не се е случило и ние считаме, че няма реално желание за изпълнение на това обещание и смятаме, че именно промяната на Закона за бюджета на Касата е разковничето всички тези проблеми с това недофинансиране на системата, с това забавено плащане, които трябва да бъдат прекратени и всички да продължат да си гледат работата по нормален начин", каза д-р Иванов. Според него дискриминативният характер по отношение на провежданата реформа от правителството е факт и се отнася до нерегулярно плащане на извършената дейност от лечебните заведения. "На някои болници Здравната каса се издължава в срок, и то на 100%, докато особено силно страда финансирането на общинските болници, още повече, че тези делегирани бюджети са доста по-ниски от миналогодишните и това е едно от исканията на БЛС - да могат да бъдат актуализирани тези бюджети и да бъдат възстановени поне в рамките на миналогодишните, за да могат да функционират нормално лечебните заведения и хората, които работят в тях, да си получават своевременно заслужените възнаграждения", посочи той. Според него премиерът Бойко Борисов, който е присъствал на Събора на БЛС, е възприел идеите на делегатите, а реформата в здравеопазването зависи изключително от добрата воля на министър-председателя.
Причините за протеста са толкова много, че едва ли можем да ги изчерпим за няколко минути, заяви в предаването "Преди всички" д-р Светослав Дачев от Русе, член на Управителния съвет на БЛС. "Мисля, че напрежението ескалира след средата на януари, когато след подписването на Националния рамков договор`2010 той беше дописан по някакъв начин със спорни правила, които създадоха голямо напрежение в системата. И ако напрежението в нашата система, породено от тези правила, все пак имаше двустранно тълкувание - част от колегите одобряваха правилата, част от колегите много бурно протестираха срещу тях, имам предвид въвеждане на определен брой специалисти за определени клинични пътеки, на определени места, разбира се, предимно в малките болници - това много утежни работата на колегите, разбира се, с добрата идея да бъде повишено качеството на работата. Но връзката между двете неща - повишаване на качеството и повишаване броя на специалистите в една клиника - не винаги е толкова пряко, колкото ни се иска да бъде", каза д-р Дачев. И според него капката, която вероятно е преляла търпението на лекарите, са били делегираните бюджети, които са били определени и по една не особено ясна методика, а определени суми за получаване са били много под нивата от миналата година. "След това излезе тезата, че остатъкът от тези суми ще бъде доплатен след проверка на извършената дейност, което все пак вменява някакво чувство за вина - едва ли не, че всичко това трябва да се докаже, да се проверят тези разходи и тогава да се изплатят напълно. Към това може да се добави и невероятно голямата медийна атака срещу системата като цяло. Ако вземем прес-клипинга от последните 2 седмици, негативните съобщения за системата са може би 90-95%", добави Дечев.
За него настоящите протести не са много агресивни, а по-скоро са символични, предизвикващи сериозна дискусия с обществото, лекарите, пациентите и най-вече с властта. "Не бих казал, че и досега сме работили зле с министерството, напротив, разбиране винаги има ... и е имало на всички нива за това, че системата е недофинансирана, че има огромен дисбаланс в единицата труд по клинични пътеки или на определени изпълнители, за това, че не винаги има съответствие между отчетения труд и получените суми - това, което и ние знаем като "източване на Касата". Но с термина "източване на Касата" много се злоупотребява, защото на практика използването на средствата за болни хора, които биха могли да бъдат лекувани в извънболничната помощ, ако има добър специалист, ако има и желание на пациента да бъде лекуван там, това не е източване на Касата. Огромният брой евтини пътеки, които се употребяват в болницата, на практика извършват и известна социална функция, но за това не са виновни лекарите. И, като цяло, може би е време да бъде разбрано като императив, че парите, които не достигат на системата, не достигат за болните хора, не достигат за пациентите в по-голяма степен и в по-малка степен - за остойностяване труда на лекари, медицински сестри и т. н.", добави Дачев.
Кои са другите болни въпроси в здравеопазването според д-р Юлия Бянкова, каква ще бъде формата на протест в Силистра и какво ще обсъждат тамошните лекари днес, кои са евентуалните кандидати за поста на министъра на здравеопазването, каква според д-р Светослав Дачев е ролята на министъра и министерството за провеждането на здравната реформа и какви са вижданията му за развитието на реформата можете да чуете в звуковите файлове с интервютата с тримата медицински работници.