Министър Найденов е внесъл доклада за заменките в прокуратурата
публикувано на 08.04.10 в 06:56
Министърът на земеделието Мирослав Найденов е внесъл в прокуратурата сигнал за близо 5 хиляди заменки на земеделски земи, извършени в периода 1998-2009 г. Поводът е поредното писмо на Европейската комисия, с което ни информират, че държавата може да бъде глобена заради заменките, ако те бъдат признати за непозволена държавна помощ. Сигналът до Европейската комисия е подаден от жалбоподател, който засега остава анонимен за българската държава, но не и за Брюксел.
Според конфиденциалния жалбоподател заменките на земи трябва да се считат за държавна помощ, тъй като след промяна на предназначението им облагодетелстваните лица получават земя с по-висока стойност на цена далеч по-ниска от пазарната.
Към жалбата е приложен списък с 20 сделки със земи, предимно край Черноморието и планинските курорти, като за 5 от тях е направен и икономически анализ, който доказва, че само от пет заменки държавата е ощетена с 8,5 млн. евро. Въпросните сделки са в района на Камчия, Смолян, Сапарева баня, Бургас и Каварна.
Министър Найденов обаче отказа да посочи кой точно се е облагодетелствал от тях. Според него това е работа на прокуратурата. Прокуратурата е тази, която трябва да се справи и с тежката задача да провери 5 хил. сделки, като според земеделския министър тя трябва да насочи вниманието си при очевидни абсурди при ценообразуването.
Има заменки, при които при пазарна цена от 170 евро на квадратен метър, заменената земя е оценявана на 6-7 евро на квадрат. Освен това има сделки, при които държавата е предоставяла повече, а е получавала по-малко земя. Най-голяма част от скандалните заменки са извършени при последните двама министри – Нихат Кабил и Валери Цветанов. Цветанов вече е обвиняем за заменки на земеделски земи, но сделките, в които е обвинен, не фигурират в списъка на жалбоподателя в Брюксел.