Визитата на американския президент Барак Обама в Прага приключи с разговори с чешкия му колега Вацлав Клаус и премиера Ян Фишер. Проблемите на сигурността, сътрудничеството в рамките на НАТО и Афганистан, както и отношенията между САЩ и ЕС са били ключовите теми в срещата на делегациите.
От миналия януари САЩ нямат посланик в Чехия – новото име вече се знае , дори дипломатът е бил в делегацията, но президентът Клаус не го обяви. Обама се е ангажирлал новият американски посланик в Прага да поеме мисията възможно най-бързо. Вероятно в близките седмици.
Отношенията между ЕС и САЩ бяха високо оценени и от двамата президенти. Чехия подкрепя новата противоракетна архитектура на САЩ, но от американска страна не се съобщават подробности в каква форма и как ще може да се включи Чехия в този проект. Прага заяви , че е отворена за сътрудничество с Руската федерация ако Москва се включи в проекта за новата противоракетна отбрана. Вчера президентът Вацлав Клаус определи новия договор за съкращаване на стратегическите нападателни въоръжения като извънредно международно събитие, изтъквайки и приноса на Прага. Договорът бил надхвърлил неговото очакване. „Не е революция , но е стъпка напред”, заяви по-рано Клаус.
Премиерът Фишер от своя страна коментира , че след вчерашното подписване на новото споразумение му предстои изпитанието на времето. Партньорите и съюзниците в НАТО разчитат Чехия да увеличи контингента си в Афганистан, да изпрати инструктори в помощ на местните полиция и армия. Последното предложение на кабинета за нови 55 военни и два радара от типа „Артур” все още не е гласувано и не събира необходимата подкрепа в Долната камара на Парламента. По време на срещата е изразено и желание и за по-тясно сътрудничество в сферата на НАТО и изследванията.
САЩ и Чехия декларираха общите си интереси в задълбочаване на икономическите връзки и в справянето с последиците от финансовата криза. Не е тайна амбицията на американската „Уестингхаус” да се включи в разширението на чешката атомна централа „Темелин”. Барак Обама е лобирал, надявайки се офертата да бъде атрактивна за чехите. Конкуренция в тази сделка е руската компания „Атомстройекспорт”. За енергетиката и диверсификацията на източниците стана въпрос и на срещата с Дмитрий Медведев. Проектът се оценява на повече от 500 млд крони като се очаква новите блокове да влязат в експлоатация до 2020г.