Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветан Цветанов: "Винаги съм готов да бъда изслушан"

Снимка: БГНЕС

Това, което е важно, е че всички министри без косовския колега, който се представлява от заместник-министъра, успяха да отделят от времето си, заяви в предаването "Преди всички" министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов във връзка с предстоящата днес среща на комитета на министрите по Конвенцията за полицейското сътрудничество в Югоизточна Европа, която ще се проведе в София. "Вчера имахме двустранни срещи, днес ще продължат също и днес е самата конференция. Но за мен това, което  е важно, е, че имаме единни цели и всички отчитаме, че организираната престъпност много по-бързо се интегрира, отколкото самите държави в тази взаимна координирана работа срещу организираната престъпност. Смятам, че с доверието, което има вече между страните, има сериозен напредък и смятам, че това, което насърчаваме в момента - точно практическото прилагане на конвенцията - смятам, че дава и своите резултати", каза Цветанов.

Той отрече да съществува критерий за съизмерване в борбата с престъпността. "Мога да кажа, че както и със сръбския колега вчера, когато разговаряхме, и с на Босна и Херцеговина, всяка една държава си има своя контингент, т. нар. "силов контингент" или "криминален контингент". Естествено е, че с отворените граници и с възможността и либерализацията, която вече обхвана някои страни от региона като Македония, като Сърбия, дава по-голяма възможност за криминалните типове да преминават през страните си. Но точно с противодействието и с обмена в реално време на информация по всеки един аспект смятам, че е добре. Също така мога да сложа като акцент подписаното вчера споразумение със сръбските колеги. Споразумението всъщност отменя един меморандум, който е от 2003 г., но той не заличава старите неща, които са от съвместната ни работа, само добавя и надгражда това, което е правено досега. То обхваща предимно съвместните екипи по граничните контроли, за оперативно-издирвателната дейност също съвместни екипи между двете държави. Вчера на среща, която имах с македонския колега, също беше поставен подобен въпрос и се надявам, че с Македония в рамките на месец - месец и половина също ще подпишем подобно споразумение", посочи министърът на вътрешните работи. Той потвърди, че целта е да се създаде по-голяма гаранция за непреминаване на границата от криминално проявени лица  или бързото им локализиране на територията на съседна държава, където да бъдат предприети действия, като са подписани и договори за реадмисия за връщането им. Според него интеграцията с тези държави е по-силна и заради актуалния проблем с контрабандата през държави, които не са членки на Европейския съюз. "Темата, която беше дискутирана с македонските колеги и със сръбските, беше точно с акцент контрабандата. Но самият факт, че страната ни се намира на геополитическия Балкански път за наркотика - знаете, че това е водещо във всички срещи, които са провеждани и досега, а и всички срещи, които ще се провеждат и за в бъдеще време - така че в тази посока това е един от акцентите и възможността за провеждането на съвместни контролирани доставки, за да можем не само да залавяме преносителите на даден товар, примерно дрога или контрабанда, ами да можем да залавяме самите организатори и самите бази, от които се зареждат тези лица", каза още Цветанов.

Винаги има какво да се каже на депутатите и никога не бива да забравям, че това са и моите работодатели, категоричен бе министърът във връзка с очакването на депутати от БСП да говори за контрабандата в комисията по вътрешен ред и сигурност. "България е парламентарна република и винаги, когато има интерес към дадена тема, винаги съм готов и да бъда изслушан. Знаете, че когато имаше последното отвличане септември месец, също имаше желание от БСП да бъда изслушан и тогава също го направих, така че няма абсолютно никакъв проблем. Въпросът е, че мерките, които се предприемат и това, което прави министерството на вътрешните работи, смятам, че е изключително ценно за противодействие реално на тази престъпност и на ограничаване на контрабандата. Естествено, че това отнема малко повече време, защото не е най-важното да хващаш определени количества, които вече са завладели търговската мрежа, а важно е да хванем складовете самия трафик, контрабандата и, естествено, това отнема време, за да можем да докажем виновността на всеки един, който участва в тези канали, защото това са хора, които разполагат с изключително сериозен финансов ресурс, много са предпазливи, а и корупцията, когато е в един затворен кръг от чиновници, както и в митниците, и в полицията, и в НАП, и в съдебната система, разбирате, че този омагьосан кръг, за да го пробиеш, е необходимо време и мотивация, за да го направиш", посочи той.

Цветанов потвърди, че се прави всичко възможно, за да излязат на светло корумпираните чиновници в полицията, митниците и НАП. "Аз мога да гарантирам, че в МВР всеки един служител - дори и снощи имаше един служител, само че по друг вид престъпление, той беше част от разпространяването на наркотици на територията на Стара Загора и беше задържан снощи в късните часове, както и групата, която също се занимава и с подобен вид дейност - и, разбира се, там, където има сигнал, има оперативна информация, тя своевременно се проверява и съм убеден, че в последващите няколко седмици и месеци не изключвам, вярвам, че ще има подобни операции", добави той. Според него това е много сложно и трудно, защото през последните години е нямало политическа воля за борба с онези, които са осигурявали недосегаемост на "Недосегаемите" и комфорт на "Сладурите". Той даде пример за това какво се случва в съдебната система, излизащо и в ежедневниците. "Всеки получава своя пай или част от онова, в което е участвал или което е прикривал и всъщност всичко това е ... Доволни страни, както тази, която подкупва, така и тази, която е подкупена. Така че в този процес специално много разчитаме на гражданското общество, на активността на медиите, защото без активно гражданско общество, без прозрачни и обективни медии с това просто е невъзможно да се справи само една институция", смята министърът. Той уточни, че под случващото се в съдебната система има предвид хубавите вилни селища около Приморско. На въпрос наясно ли е, че и служители на МВР са се "облажили" от тази роднинска екстра, Цветанов отговори, че никога и по никакъв начин не е изключвал служителите от министерството, независимо на какви постове са. "И точно това е проблемът - че ние назоваваме проблемите с истинските ими имена. Въпросният служител ... вече не е в системата на МВР, но той е част от системата на съдебната система. Аз мисля, че всички трябва да си прецизираме и да си направим един цялостен анализ на състоянието и мерките, които трябва да бъдат предприети, да са очиства системата - както правоохранителната, така също и правораздавателната и всички институции, които имат отношение към разкритията в държавата", каза още той.

Цветанов посочи, че трябва да защити по някакъв начин безсънните нощи и многото труд, които хвърлят служителите от МВР под ръководството на прокуратурата във всички операции. "Дори тази нощ колегите също работиха, специално във Враца. Тука вече час - час и половина вече е стартирала една операция и просто се стараем максимално да респектираме и да пресираме тежката организирана престъпност, защото операцията, която в момента се провежда на територията на Враца, тя е  "Джамбазите" и е свързана с противозаконното отнемане на автомобили както на български граждани, така и на граждани на ЕС. Оттук минава като един канал за пререгистрация. Сами разбирате, че ако ние не сме активни, ако не сме истински пазители на реда и спокойствието на българските и европейските граждани, просто тогава се обезсмисля всичко това, което искаме да правим", категоричен бе той.

Има няколко варианта по въпроса дали да се смени Висшия съдебен съвет (ВСС) или да се изчака да изтече мандатът му, каза още министърът на вътрешните работи. "Но това трябва да стане след едно ново тълкувателно решение на Конституционния съд №3 и след това да се върви вече към една законодателна промяна в тази посока ... Смятам, че когато човек милее за страната си, милее за бъдещето на децата си, би трябвало да предприеме действия, които действиетлно да издигнат авторитета на институцията, а не той да е съпричастен към уронване на престижа на институцията и в тази посока бях казал, че е по-добре да се върви към едно вътрешно решение на всеки един от тези представители на ВСС - дали той не е съпричастен към всичко това, което се случва - и ако е, мисля, че най-моралното и най-етичното е да си подадеш оставката", смята той. 

Добре ли работи България и българската полиция по прилагането на контролирани доставки и агенти под прикритие, действа ли сътрудничеството между държавите от Югоизточна Европа при опазването на важни свидетели, ще работи ли МВР и в посока на разкриване на престъпленията на представители на местната власт, използвали вратички в закона за собствено обогатяване, трябва ли съдебната власт сама и като цяло да си признае, че е корумпирана, има ли воля за операция "Магистратите", кога ще бъде готов законопроектът за специалните съдилища и какво става между Цветан Цветанов и Ваньо Танов можете да чуете в звуковия файл с интервюто с министъра на вътрешните работи. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени