Според ръководителя на българската военна делегация ген. Симеон Симеонов, на срещата на НАТО в Белград, на практика е било показано значението на понятието "партньорство" в aлианса и неговото развитие.
Пред БНР ген. Симеонов, уточни, че когато се обединят усилията на няколко държави в дадено направление, може много адекватно да се реагира на асимитричните заплахи. Началникът на отбраната заяви, че "по определени обстоятелства на страната ни е трудно да има стратегически еър лифт, по причина, че сме малка държава и в сътрудничество с другите страни от алианса- девет, от които са негови членки, и две, от които не част от НАТО, сме се включили в инициативата за стратегически въздушен транспорт C 17, който е базиран в Унгария".
Именно по този начин форумът на НАТО в Белград поставя много сериозен акцент върху развието на партньорствотоне само вътре в алианса, но и извън организацията.
Върховният командващ на съюзното командване по трансформацията в НАТО ген. Стефано Абриал, заяви че алиансът е отворен за всякакъв вид сътрудничество със Сърбия, но тя сама трябва да вземе решение дали да се присъедини към НАТО. Програмата "Партньорство за мир" не е чакалня, каза още френският генерал.
Според последното социологическо проучаване, обявено преди дни, 61% от сърбите са против влизането на западната ни съседка в НАТО. Сръбският патриарх Ириней се обяви против провеждането на форума и го определи като "неприемлив".