НАТО трябва да стигне докрай в Либия. В това е убеден американският дипломат Кристофър Хил. В предаването „Събота 150” той обясни: Колкото повече бомбардираме, толкова по-неясно става дали Кадафи ще напусне сцената. По един или друг начин обаче ние трябва да надделеем, тъй като щом веднъж НАТО се е намесил, мисията трябва да е успешна. В противен случай ще изпратим много лош сигнал към редица други диктатори, които ще решат, че е достатъчно да се скрият в един бункер и да чакат НАТО да се умори.
Според дипломата само бомбардирането на Кадафи няма да е достатъчно. Ще е нужно екипиране и обучение на бунтовническите сили и вероятно изпращане на сухопътни войски – това обаче е краен вариант, посочи Хил. Той е категоричен, че разминаването между стратегията за защита на населението и политиката за отстраняване на Кадафи трябва да бъде преодоляно. Вероятен изход от ситуацията е обучението и оборудването на бунтовниците. Това не е идеален вариант, но по-лошият вариант ще е, ако НАТО се откаже. Най-лошият сценарий би бил разделянето на Либия и потъването в междуплеменни войни, изказа мнение Кристофър Хил. Той обясни и защо САЩ отказаха да играят водеща роля в операцията: Ако се бяхме ангажирали с големи военни средства, арабският свят щеше да помисли, че още веднъж САЩ се намесват в държава заради нейните петролни запаси. При подобен сценарий всички съседни арабски страни щяха да се обърнат против операцията на НАТО и да защитят Кадафи.
Относно посещението на външния министър Николай Младенов в Бенгази и изказването му, че страната ни признава за партньор либийската опозиция, Здравко Велев – бивш посланик на България в Либия, коментира: Това посещение и разговорите, които води министър Николай Младенов, дават основание да се смята, че ние правим една инвестиционна крачка за в бъдеще. Още повече, че Бенгази е една от важните области, може би най-важната, тъй като там са основните запаси и терминали на петрола, с което ние в бъдеще може да разчитаме на място в икономиката на този район.
Кадафи винаги е бил непредвидим. В момента откривайки представителство в Бенгази, поддържаме и посолство в Триполи, независимо, че дипломатите са преместени в Тунис. Може да очакваме някакъв ход по отношение на това посолство – да бъде поискано то да бъде ликвидирано. Засега това не е правено по отношение на другите държави, които откриха представителства в Бенгази и признаха Преходния национален съвет, добави мнението си Велев.
Запитан за възможните рискове след това признаване, бившият ни посланик в Либия подчерта, че рисковете са премислени: Ние залагаме на правилната карта, тъй като всички наблюдатели предричат броени дни на Кадафи. Велев обаче не споделя това мнение и не очаква това да се случи скоро.
Двете интервюта чуйте в звуковите файлове.