Обновена в: 19:00 ч.
Адвокатите на "Лукойл" поискаха нашите магистрати да отправят запитване до Съда на европейските общности в Люксембург дали Законът за акцизите и данъчните складове противоречи на Eвропейското общностно право. Това стана по време на делото, което рафинерията води срещу Агенция "Митници" заради отнетия й лиценз. Съдебният спор продължи час и половина. В него тримата представители на Лукойл и двамата пратеници на шефа на митниците обсъждаха наредбата за измервателните уреди, спецификата на нефтената рафинерия и реалистичността на сроковете. От десетките въпроси, които от рафинерията искаха да бъдат изследвани от вещо лице, съдия Камелия Стоянова допусна само два.
Ако вещото лице бъде готово до 23 септември, делото може и да приключи в очакване на съдебното решение месец по-късно. Председателят на българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев се яви като нарочно нает адвокат на Лукойл. Обяснението му беше, че срещу наредбата, заради която рафинерията остана без лиценз, е била и оглавяваната от него организация. Според него, рафинерията не е получила лиценз заради огромните си мащаби и заради спецификата на проекта:
Това са сложни уреди, които се поръчват в няколко фирми по света. Първо трябва да бъде изготвен сложен проект за всяка от точките, след което да бъдат поръчани от международни производители, да се изчака съответния срок, който те имат за произвеждане на оборудването, да бъдат доставени и монтирани.
Въпреки осъзнатия дефицит от време, от Лукойл са полагали усилия да поставят контролните уреди и то не от този март, както твърдят от митниците, каза още Делчев:
В административната преписка съществуват данни на проверяващите органи, че към момента, в който се извърши проверката, са били готови проектите за монтиране на такива съоръжения. Това е една сложна дейност, която изисква месеци труд, тоест очевидно тя не е започнала март