Учителите са изпълнили своите задължения, защото те са направили инструкция на децата за това какво трябва да правят. Но доколко успешен и удачен е бил начинът на комуникация с децата, доколко е обърнато внимание за опасността в морето – вероятно има такива пропуски. Това коментира в предаването „Преди всички” психологът Йорданка Енева относно трагичния случай, при който 15-годишно момиче се удави край Созопол.
Според психолога първото, което трябва да се направи, е да се осигури спокойна среда, среда на съпричастност. Тъгата е много голяма, но трябва да се даде пространство тази тъга да се изрази, смята тя и добави, че това може да стане в семействата на децата, в среда на учителите или с трети лица. Енева е категорична обаче, че професионална помощ би трябвало да се потърси веднага. Тя изказа мнение, че професионална помощ трябва да получи също семейството на загиналото момиче и учителката. Въпросът за вината трябва да бъде оставен за по-късен етап, подчерта още Йорданка Енева.
Има един основен проблем сред българските институции – липсата на координираност, липсата на синхрон, когато действат, липсата на неподготвеност на служителите пред медиите, коментира още Енева. Тя призова да не бъдем безразлични към подобни ситуации и към предупреждения за опасности. Психологът апелира и към по-голяма обществена и лична активност.
Интервюто с Йорданка Енева и репортажа на Валя Апостолова след завръщането на децата и учителите в Кърджали чуйте в звуковите файлове.