Председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов не одобрява увеличаването на праговете за регистрация на фирми по ДДС. Това показва един вид капитулация на данъчните органи пред престъпниците, защото за нас пътят е да се разширяват възможностите на фирмите за регистрация по ДДС, за да можем да направим нещо и за малките и средни фирми, каза Симеонов в предаването "Нещо повече". Ако вдигаме праговете, това не е добре. Аз мисля, че правилният път е към подобряване и повишаване на капацитета на НАП. Верният път е да не си прекарват времето във фирмите от светлия сектор, където им е най-лесно. Третата мярка е да не надписват, когато правят отчети, за да им е по-лесно да прибират средства в бюджета, които след това с решение на съда може и да върнат, но за този момент те вероятно си получават премиите, коментира председателят на БТПП.
Цветан Симеонов заяви, че годишната класация на фирмите от ТОП 100 на българския бизнес е показала, че в три сектора има прогрес като процент на присъствие на фирми от този сектор. Има ръст във фирмите от отрасъл търговия, в промишлеността и в управлението. По думите му се забелязва спад във фирмите, които предлагат услуги в селското стопанство и строителството.
Класацията ми показва, че икономическата криза изобщо не си е отишла, коментира макроикономистът Искрен Пенчев.
Той коментира и увеличаването на праговете за регистрация на фирми по ДДС. Това е много странно намерение, защото това, което правителството смятам, че ще постигне с тази мярка, е осветляване на сивия сектор. В същото време се говори за увеличаване на осигурителните прагове, което ще доведе до увеличаване на сивия сектор. Интересно е как тези две мерки, комбинирани заедно, ще доведат до осветляване на икономиката, коментира още той.
По думите му при фалит на Гърция може да се стигне до по-ниска ликвидност на гръцките банки и да се искат средства от клоновете на банките в България и това да доведе до покачване на лихвите.
Мненията на БТПП Цветан Симеонов и макроикономиста Искрен Пенчев чуйте в звуковите файлове.