Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Стойчев: Възможни са оставки в МВР заради ситуацията в Катуница

Снимка: БГНЕС

Възможни са оставки в МВР заради ситуацията в Катуница. Това прогнозира в предаването „12+3” бившият началник на службата за борба с организираната престъпност Тихомир Стойчев. Според него случаят в Катуница е продължение на един постоянно съществуващ междуетнически конфликт. Стойчев смята също, че има огромни пропуски в подготовката на полицаите.

Ние засега обръщаме внимание към чисто полицейските и на жандармерията действия. Къде е ДАНС, която получи доста широки възможности, или продължава нейният ръководен състав да се обогатява лично, вместо да работи по предизвикателствата, които застрашават националната сигурност.

Тихомир Стойчев подчерта, че Кирил Рашков, по-известен като Цар Киро, е разследван от службата още преди десет години.

Ако си спомняте, се оказа, че той е спонсорирал не една и две партии. Ето какво става с този черен или сив или постепенно избледняващ капитал, който може да бъде пренасочен и да оказва силно въздействие върху обществено-политическия живот в страната. Това ние сме го прогнозирали още 1991-1992 г., но за съжаление виждате, че сега всяко поредно правителство твърди, че негов приоритет е битката с престъпността и корупцията. 15 директори на тази служба сме се сменили, за каква неустойчивост говорим на тези служби, за каква нарушена приемственост.

Този случай ни се представя като етнически, но той е много повече – той е социален, политически, биха казала дори и правен, коментира доц. Анна Кръстева – ръководител на Центъра за миграционни и етнически изследвания в Нов български университет. Тя добави: Конфликтът се превръща и в бизнес, и в политика. В бизнес затова, че многото напрежение около ромската общност създава ситуация, от която някои печелят. Обществото много губи, но някои печелят. Другото е конфликтът като политика. Най-беглият преглед на честотата на такива конфликти ще ни покаже, че тя е много по-висока в предизборни или в ключови политически ситуации, когато ясно става въпрос за гласове.

Основата причина за възникването на конфликта в Катуница е чувството за липса на държавност, каза от своя страна психологът Христо Монов. Гражданското общество у нас му предстои да се роди по един много мъчителен начин – чрез болката, травмата, стреса, добави той.

Кризисната интервенция закъсня. Кризисната интервенция - има се предвид психологическата помощ и подкрепа при травмиращо събитие, а това събитие травмира цялата нация, би трябвало да започва възможно най-бързо след настъпването на подобно събитие. В случая и досега такава не е започнала. Начинът, по който се отговаря на това събитие в общественото пространство, в никакъв случай не води до спадане на неговата травмираща сила върху нашата психика, коментира Монов.

Психологът подчерта също: За различни травмиращи събития в България все още няма изработени алгоритми, по които да се действа. Това е най-лесният начин – въвеждането на стандарти и норми, в които всеки знае мястото си, какво прави, как го прави, как говори, с кого говори. По този начин най-лесно се преодоляват подобни неща. В Дружеството на психолозите в България формираме вече такива кризисни екипи. Специално в Пловдив сме провеждали базисно обучение. Ако имахме добра координация с МВР, към които е Гражданска защита, тези хора можеха да бъдат използвани на място и да подскажат някои неща и дори на ръководителите от МВР, които видимо действаха неадекватно.

Целите интервюта чуйте в звуковите файлове.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна