Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катуница - етнически ли е конфликтът?

Снимка: БГНЕС

Гневът от годините тормоз ме накара да изляза на улицата, каза в "Преди всички" гражданин, участвал в протестите в Катуница. Глупост е, че нещо е било организирано. На стадиона сме фенове, но извън стадиона сме граждани, "будната съвест на това общество". Хората от Катуница ни се радваха и ни прибираха по къщите си. Погромите нямаше да се случат, ако не бяхме дошли хора от Пловдив. Откъде са палатите? Свършихме работата на държавата, каза младежът, представил се като Ангелов.

Конфликтът в момента не е  етнически, но има вероятност да прерасне в такъв. Съгласен съм, че държавата системно не се едържала адекватно, нито преди, нито по време на палежите. Полицията изпусна положението. Конфликтът не е антицигански, а с беззаконието и безчинствата. В годините на прехода имаше негласно споразумение да не се разследва как са натрупани капиталите. Очаквам от държавата да отвори икономическите досиета на прехода и второ, по някакъв начин това да е сигнал да започне реална интеграция, каза Румян Русинов, председател на младежката фондация "Арете".

Генерал Васил Василев припомни в ефира на "Хоризонт", че е бил сред главните действащи лица при случая "Зрънкови".  Зрее тежък конфликт. От дълги години не се взимат мерки за интеграция на циганите. От дълги години не се спазват законите. Натрупват се огромни проблеми, а с тях и етническото напрежение. Трябва да си казваме нещата с истинските имена. Тежкият криминален случай се  изроди в етническа омраза. Мисля, че полицията не можа да се справи. Допусна ескалация на напрежението, допусна твърде много хора на мястото на инцидента. Българската полиция не е влизала в тежки улични схватки, като например гръцката. Има пропуски в обучението на полицаите. Но най-вече трябва да има много добър план и много добро ръководство, каквото не видяхме в Катуница, каза ген. Василев. 

Политологът Евгений Дайнов коментира, че тези събития са повратен момент в историята ни, сравними с опита за палеж на парламента през 1997-а година. Хората в България започват да мислят за себе си като за граждани и са разярени от това, че бликат дерибеи, които правят каквото си искат. Сега хората взимат нещата в свои ръце, защото виждат, че държавата не прави нищо. България няма основания да претендира за външна граница на ЕС, защото не може да гарантира реда дори в своите граници, смята Евгений Дайнов.

Държавата трябва да оправи всичко, напрежението е сериозно, Бойко Борисов трябва да дойде, казаха жители на Катуница пред кор. на БНР в Пловдив Кремена Данева. Репортажът беше излъчен в предаването "Хоризонт до обед".

Целите интервюта на Таня Милушева по темата "Катуница", както и репортажа на Кремена Данева чуйте в звуковите файлове.  

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна