Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семерджиев: Може да се наложи поскъпване на парното от Нова година

Снимка: БГНЕС

Дизелът, керосинът, природният газ и метанът ще поскъпнат от догодина заради облагането на тези стоки с по-висок акциз. За пръв път за синьото гориво и метана ще се налага такъв данък, като според финансистите причината е - изискване на Евросъюза. По правило акциза се начислява върху производствената цена на стоката. След се налага и 20 процентния данък добавена стойност, което я оскъпява допълнително. Освен поскъпване на горивата може да се стигне и до допълнително увеличение на цените на парното.

Макар, че само преди ден заместник-финансовият министър Владислав Горанов заяви пред „Хоризонт”, че не се предвиждат промени в акцизите за догодина, с изключение на увеличаващата се ставка за дизела, днес нещата изглеждат различно. Природният газ, използван като гориво, ще се облага с 1,70 лв. на гигаджаул, ако е за отопление с 20 стотинки, но когато е за газовите бутилки за домашно ползване- налогът остава 0. За шофьорите, които карат на метан също има изненади. Досега това гориво не се облагаше с акциз. От догодина ще се плаща налог от 1,70 лв. за гигаджаул. Бизнесменът Любо Ганев заяви, че вдигането на акцизите няма да се отрази съществено на приходите в хазната:

Според това предложение трябва да поскъпне със 7 стотинки. В директивата, за която говорим, е казано, че докато не достигне ползването на природния газ до 25 % от общото потребление, няма смисъл да се прилагат, тъй като приходите ще бъдат много малки. Нито една европейска държава не го е приела. Ние се борим по всякакъв начин да свалим цената на газта от Русия, а същевременно слагаме акциз.

Акцизът за дизела скача от 615 на 630 лв. за 1000 литра. Очаква се това да оскъпи крайната цена по колонките с около 2 стотинки. Същото е и увеличението за керосина. Според председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев налагането на акциз ще оскъпи природния газ, а от там е възможно и поскъпването на парното и топлата вода. Сметките обаче тепърва ще се правят:

Акцизите са неща, който влизат пряко в цените. Всички данъци се отразяват като разходи, които се признават в цената и няма друг начин.

Вдигането на акцизите ще доведе до по-високи цени на стоките и ще бъде поето от всички потребители. Около това мнение се обединиха икономистите Георги Стоев от "Индъстри Уоч" и Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

Според Георги Стоев с намерението за вдигане на акцизите правителството се опитва да запълни бюджетния дефицит чрез увеличение на приходите, но това може и да не стане:

Много хора могат да предпочетат да не употребяват толкова стоките, върху които се плащат по-високите данъци и от друга страна това ще доведе до макар и малък, все пак натиск за увеличение на цените, съответно на инфлацията, която всеки един потребител среща. А истината е, че в такива времена на дълго време на дефицитно харчене трябва да се цели да се съкратят разходите, т.е. по-малко да се харчи, а не толкова да се търсят начини да се увеличат приходи, съответно да се прехвърли тежест върху потребителя и данъкоплатеца.

По-високи цени като резултат от вдигането на акцизите очаква и Петър Ганев от Института за пазарна икономика:

Потребителите ще заплатят тази разлика, като вида стока тук е такъв, че едва ли може лесно да се мине към контрабанда, както беше с цигарите. Но тука това може би няма да го има и просто ще има едно оскъпяване за потребителите.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени