През последните три години от 10 чернодробно трансплантирани деца половината са починали още през първия месец след операцията, други две са насочени за трансплантация в чужбина. Три от починалите са бебета, каза Теодора Захариева от Центъра за защита на правата в здравеопазването.
От Центъра изчисляват, че 70 % от чернодробните трансплантации на деца у нас са неуспешни. За сравнение във водещи европейски центрове успеваемостта е 90%. По думите на Стойчо Кацаров, болница "Лозенец", единствената в България, имаща право да извършва трансплантации на деца, не отговаря на изискванията по наредбата за това. Там няма нито един специалист, нито едно отделение по детска хирургия, няма специалист, нито клиника по чернодробна, жлъчна и панкреатична хирургия, няма разкрити имунологична и вирусологична лаборатория.
От Центъра за защита на правата в здравеопазването настояват на болница "Лозенец" незабавно да се отнеме разрешението за извършване на трансплантации на деца, да се направи разследване на смъртните случаи и да се освободи от длъжност доц. Любомир Спасов, който е директор на болницата.
Той отрече всички твърдения за нелегитимност на детските чернодробни трансплантации в лечебното заведение:
Това не отговаря на действителността. Успеваемостта на Университетска болница "Лозенец" при чернодробно трансплантираните деца е 80%. Покриваме всички стандарти и критерии, които се изискват за извършването на трансплантационна дейност на органи, тъкани и клетки.
Информацията е на Александра Михайлова.