Налагането на санкции е много комплицирана задача с непредизвестен успех. След като няма решение на Съвета за сигурност, става въпрос на формиране на коалиция на желаещите, която има очевиден антиирански, а ще получи интерпретации и като коалиция с антимюсюлмански характер. Това заяви в предаването „Събота 150” проф. Георги Генов – ръководител Катедра „Международни отношения” в УНСС.
Не става дума за намерение да се налага за дълго време петролно ембарго върху Иран. Очевидно това е предупредителен сигнал за това, че ще се пристъпи към по-радикални действия. Проблемът с иранската ядрена програма е, че рязко се влошава стратегическата стабилност в Близкия изток, коментира той.
Според него не може да се очаква голям спекулативен натиск на борсите на цените на нефта: Това евентуално покачване или опит да се повишат цените в момента ще има многозначно последствие, тъй като реално са за период, когато се съкращава търсенето на международните пазари. Вероятно това ембарго няма да бъде дълго. То просто ще е стъпка в ескалация на натиска върху Иран.
Проф. Генов е на мнение, че е възможно ЕС да постигне консенсус по въпроса за общо налагане на ембарго. Той предупреди обаче: Който налага санкции също губи. ЕС ставаме по-зависими от увеличаването на добива на либийски нефт, но ако съкратим доставките на ирански нефт, ставаме зависими от венецуелски нефт, от руски нефт. Не е ясно също воденето на търговско-икономическа война с Иран за колко време отлага във времето „Набуко”, тъй като Иран не дава съгласие в Каспийско море, по дъното на морето, да се прокара тръба, без която в „Набуко” не може да влезе нищо. Оттук се отлагат ред други проекти. Нищо не помага за печелене на избори така, както победа във война. А 2012 г. е предизборна, затова съществуват големи изкушения.
Понижаването на рейтингите на 9 страни от еврозоната няма да намали инвеститорския интерес към тези държави или той да бъде пренасочен към други страни, изказа мнение проф. Генов.
Обявяване на понижение в хода на общите очаквания за развитие на ситуацията в еврозоната не е изненада и надали ще даде съществено отражение. Изненадата е включването на Австрия, за която никой досега по никакъв повод не е имал съмнение, колебание или виждане по въпроса. Може би по скоро се дължи на обвързване на австрийския банков капитал с банки в страните, които традиционно месеци наред се схващат като потенциални следовници на Гърция в това развитие.
Целия коментар на проф. Генов може да чуете в звуковия файл.