Промените в Закона за управление на Сребърния фонд, които бяха публикувани на страницата на Министерството на финансите, ще бъдат предмет на обществени дебати в следващите дни и седмици. Става дума за гаранции за сигурността на пенсионната система, а в този смисъл грешни политически решения не трябва да бъдат допускани. Камен Колчев, главен изпълнителен директор на финансов холдинг "Елана" и член на Управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, изрази становище по темата в ефира на предаването "Преди всички".
Ще се търси заем за изплащане на държавния ни дълг, което предстои в началото на следващата година. Част от средствата, които са 1,6 млрд. лева, трябва да бъдат набрани чрез външен дълг, с който да се рефинансира съществуващият.
Това е най-разумният вариант от чисто финансова и от политическа гледна точка. Това е дълг взет преди повече от десетина години и е логично, ако държавата не е натрупала достатъчно резерви по време на криза, такъв дълг да се рефинансира през международните пазари. Единственото важно нещо е да не се шуми около това, защото помним колко се повиши цената на нашето рефинансиране, когато заменихме доларов дълг преди десетина години. Смятам че тази година България може без никакъв проблем да набере тези средства. Тя е една от малкото държави и единствената европейска с повишен кредитен рейтинг. Дългът на държавата е смешно нисък на фона на онова, което виждаме в Европа, коментира той.
Запитан как ще коментира идеята част от парите от Сребърния фонд, според някои виждания до 70%, да бъдат използвани за емитиране на държавни ценни книжа, Колчев заяви, че Фондът е предназначен да осигури стабилност на пенсионната система и допълнителни средства. Той определи начина на управление на Фонда като твърде консервативен:
Във времена на криза това е донакъде оправдано, но доход от 0.5 до 1- 1,5 % дори не отразява инфлацията. От тази гледна точка по-активното и по-дългосрочно управление на Фонда е положително решение.
Колчев разясни законодателните пречки за емитиране на държавни ценни книжа със средствата от Фонда и опасностите да се прави това по време на криза. Той изтъкна като положително либерализирането на режима на управление на Фонда и инвестирането на средствата по начин, който носи по-голяма доходност.
Много е важно кой ще управлява този фонд, колко прозрачно ще е това управление и какъв обществен контрол ще има върху това управление, заключи Колчев.
Чуйте цялото интервю на Таня Милушева с Камен Колчев в звуковия файл.