Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
От една страна президентът Барак Обама се опитва да убеди режима на Северна Корея да започне преговори за елиминиране на ядрените оръжия в замяна на помощи и икономическа интеграция. В тази връзка може да интерпретира и споразумението от 28 февруари между САЩ и КНДР за замразяване на ядрената програма на Пхенян като в замяна получи икономическа помощ. В същото време Обама даде да се разбере, че Северна Корея рискува още по-голяма изолация, ако не предприеме стъпки в тази посока. Посещението засвидетелства и ангажираността на САЩ към съюзническите договори и отбраната на Южна Корея и едновременно предупреждение към Пхенян, че този съюз е реален и че не може да предприема действия, които застрашават сигурността на полуострова и целия район. Това каза Аврам Агов, специалист по история на Азия в предаването "Събота 150" във връзка със Севернокорейската и Иранската ядрени програми след срещата в Сеул.
Агов обясни, че Китай и САЩ имат допирни точки в мненията си относно ядреното въоръжение в Азия. Това показва засилена тревога сред китайското ръководство и смяна на тона, което не знам доколко ще продължи във времето, допълни той.
Севернокорейците ще останат верни на себе си и няма да се съобразят с реакциите срещу изстрелването на ракетата. Това е така, защото за режима в Пхенян има важно политическо значение. На първо място то ще ознаменува 100-годишнината от рождението на Ким Ир Сен, основателят на КНДР, и по този повод 2012 година беше обявена за година на постигане на "Велика и просперираща нация в Северна Корея" и демонстрация на военни възможности също би подкрепило прехода във властта. От друга страна изстрелването на спътник е опит с балистична ракета, което е забранено с международна конвенция. Успешното изстрелване ще демонстрира технологична способност за боравене с ракети, които могат да достигнат цели например на американска територия. Ядрената програма се разглежда като "гаранция" за оцеляване на режима и отстъпление от нея би означавало отслабване и дори самоубийство, според логиката на Пхенян, обясни Агов.