Борците с 2 квоти след първия ден на олимпийския турнир, битката продължава и днес

Българските борци спечелиха 2 олимпийски квоти и 2 втори места в първия ден на турнира в зала "Арена Армеец". Анатолий Гуйдя и Кирил Терзиев стигнаха до финалите в категории 60 и 74 килограма на свободния стил и заслужиха визите си, въпреки че и двамата останаха със сребърните медали.

Гуйдя загуби първите си точки едва във финала на категория 60 килограма на турнира срещу Торгул Асгаров от Азербайджан, но те се оказаха фатални за неговото класиране. Той отстъпи в първата част с 0:3, след като беше надигран тотално от съперника си, а през втората двамата завършиха при равенство 1:1. Гуйдя успя да поведе, но допусна изравняване и с последната точка в частта Асгаров спечели първото място.

Въпреки че се бори през целия турнир с контузия, Кирил Терзиев излезе във финалната си схватка в категория 74 килограма срещу олимпийския шампион от Сидни 2000 - Адам Сайтиев. Руснакът спечели безпроблемно първото място, надвивайки българина с 4:1 в първата част и с 4:0 във втората.

Двукратният световен шампион при юношите Александър Костадинов започва с Виргил Мунтяну от Румъния битката при 55-килограмовите на класическия стил от олимпийската квалификация. При успех вероятно ще срещне Роман Амоян от Армения, 3-ти от олимпийските игри в Пекин- 2008. В кат. 74 кг Илиян Георгиев изтегли тежък жребий. Още на старта той ще има сблъсък с бронзовия олимпийски
медалист Кристоф Гено от Франция. Световният и европейски шампион Христо Маринов започва със словака Мариян Михайлик, а при победа ще срещне олимпийския шампион Андреа Мингузий от Италия. При тежките в свободната борба Божидар Бояджиев - кат. 120 кг ще има за съперник в първия кръг украинеца Коцианивски, а при победа ще спори с испанеца Куба или германеца Матухин.