Лидерът на КНСБ Пламен Димитров обвини правителството, че не е осъществило три четвърти от антикризисните мерки. Пред "Хоризонт" Димитров заяви, че кабинетът е преминал границата на разумната спестовност:
Увлечени от прекалената фискална рестрикция, доминирана като идеология от финансовия министър, дефакто кабинетът мина границата на добрата, разумната спестовност още преди година, година и половина според нас.
Според Пламен Димитров, ако няма мерки, които да стимулират потреблението, България ще изпадне в рецесия. Той посочи някои ключови стъпки, които предлага КНСБ в макроикономически план:
Въвеждане на необлагаем минимум в данъка за облагане на доходите и въвеждане данък върху финансовите транзакции. Двете мерки имат компесаторен ефект върху приходната част на бюджета и горе долу неутрализират загубата за бюджета от въвеждането на необлагаем минимум, което ще остави около 200 милиона лева в джоба на всички работещи българи. Всъщност ще бъде компенсирано с допълнителен приход от данъка във финансовите транзакции. По-важното тук, освен фискалния ефект на тоя данък е, че той дисциплинира финансовия капитал.