В програмата на парламента фигурира създаване на нова временна парламентарна комисия, която да проучи процедурите за помилване. Това предложение е следствие от закриването на друга комисия, свързана с помилванията по време на мандата на предишния президент, която беше закрита по решение на Конституционния съд.
Въпросите за помилванията представляват голям обществен интерес. КС може да прекрати действието на комисия, но не може да спре обществения интерес, каза в "Преди всички" депутатът Яне Янев. Съобразихме се с решението на КС, но и създадохме нова комисия. Няма никаква пречка НС да си свърши работата и да събере факти и обстоятелства. За да се прекратят спекулациите, в доклада ще намерят място всички факти. Право е на българската държава да отговори на интереса на народа и на критиките на Европа. Сега безадресно се казва "престъпници са пуснати", а кой точно ги е пуснал и защо, не се знае, каза Яне Янев.
Депутатът от ДПС Четин Казак заяви: Бяхме против създаването на предишната комисия, тъй като това е противоконституционно - намеса в правомощията на държавния глава. КС реши точно това. Сега имаме същия казус - нов опит чрез камуфлиране на наименованието да се заобиколи категоричното становище на КС, че подобен род органи са недопустими. Ако наистина комисията ще се занимава с всички документи и основания за помилванията, тя трябва да работи с години. Имам чувството, че някои хора си търсят работа, вместо да се занимават с пряката си законодателна дейност. На първо време ще настояваме тази точка от дневния ред да бъде предадена на правната комисия и тя да се произнесе.
Решението ще бъде консултирано по правилника - ДПС и БСП са силно притеснени, защото знаят, че техни министри са нарушавали закона и не биха искали това да излезе в доклада. До два-три месеца всичко ще стане ясно. Комисията може да предложи на парламента законодателни промени, репликира Яне Янев.
Още от разговора чуйте в звуковия файл.