Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Методиев: Не е случаен фактът, че България няма да има мониторинг до изборите

Снимка: БГНЕС

Въпросът е можеше ли България да избегне да стане мишена на международния тероризъм. В момента има множество хипотези по тази тема, но е сигурно едно – да провеждаш политика, която е дълготрайна, на сложен баланс между Израел и арабския свят и да пазиш страната си встрани от тези сблъсъци, не е проста работа. Това каза пред "Хоризонт" и предаването „Неделя 150” Веселин Методиев, заместник-председател на ДСБ.

България наследи от комунистическото време една политика в Близкия изток и в частност сред страните от арабския свят, която беше политика на съветски колониализъм. Обаче в 90-те години полека и много внимателно, заслуга на няколко правителства, се зае позиция в която арабския свят беше желан партньор и от друга страна добри отношения с Израел. Същевременно, обаче, в самия арабски свят протекоха събития, които го смениха и нещата станаха по-сложни. В последните години това избягна от очите на управлението на страната. Човек, който се нагърбва с управлението на страната, трябва да бъде много внимателен и да прави всичко възможно, за да стои на една ръка разстояние от тези опасности, които дебнат целия цивилизован свят. Този баланс който МВнР познава, който е на разположение на специалните ни служби, трябва да бъде възстановен на 100% и да се върви по този път, защото той е доказал успехите си.

Все още гадаем кой  пое отговорност за атентата. Когато се изчисти и този въпрос, ще може още по-конкретно да се говори какво би трябвало да се коригира в тази политика, заяви Методиев. Той припомни, че Комисията за контрол на ДАНС е поискала по-голям бюджет за 2012 г.,за да гарантира националната сигурност.

При създаването на бюджета за 2012 г. Комисията за контрол на ДАНС излезе с единодушно становище, че държавният бюджет силно е подценил тази агенция с оглед на нейното функциониране, именно като защитник на националната сигурност. Дебатът беше проведен в залата на НС и въпреки всичко не беше коригиран бюджетът на Aгенцията. Когато контролираш толкова отблизо една специална служба, тези колеги наистина са станали много компетентни в годините. Те знаят, че тези разходи не са пилеене на средства и щом толкова много настояваха те да се увеличат, това не е случайно. Инатът на Дянков беше откровена беля. Мисля, че това е едно от нещата, които трябва да се коригират в бюджета за 2013. Не може ДАНС да бъде оставена на произвола на финансовите виждания на МФ, в никакъв случай

За вота на недоверие Методиев каза, че ДСБ не може да участват в подписка с хора, които носят политическата отговорност за доклада на ЕК. "Докладът е за 5-годишен период. Първите 2 години са управлявали тези, които днес искат вот, а това би било защита на безхаберието и бездействието на тройната коалиция в първите 2 години. Според него вотът ще опорочи дебата, за политиката в борбата с организираната престъпност.

Премиерът каза: "Ние във вторник ще дебатираме". Ще дебатират в една ситуация под булото на незаглъхналите притеснения от терористичния акт, няколко дни преди лятна ваканция. Важният въпрос за политиката за борба с организираната престъпност ще се замете в ъгъла. Ако имаш желание да проведеш дебат, в който да има конкретни решения, то септември, октомври е много по-подходящо. Не е случаен фактът, че България няма да има мониторинг до изборите. Това не е случайно. Това също трябва да е обект на разговори.

Трябва да си сляп, за да не виждаш, че 5 години като страна-член на ЕС ти получаваш най-лошата оценка за такава сфера като борбата с престъпността и корупцията, фактически чиста двойка, подчерта още Методиев.

Според Методиев усилията на политиците вече са насочени към предстоящите избори, а не към дебати:

Няма време за ваканция, ако може да се свърши нещо, но аз мисля, че сме в предизборна ситуация. "Ваканцията" ще бъде една година до следващите избори, защото заниманието на всички ще бъде адресирано към самите избори.  

Методиев изтъкна, че престъпността се е увеличила след управлението на СДС:

При нашето управление поръчковите убийства можеха да се преброят на пръстите на едната ръка и обществото живееше относително сигурно. 150 бяха те при управлението на Сакскобургготски, когато Бойко Борисов беше главен секретар на МВР.

По повод предложението на Волен Сидеров за програмно правителство синият депутат бе категоричен:

В демократични страни, които пострадаха жестоко, никой не реши да подмени волята на избирателите кой да управлява и кой да е опозиция.

 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна