Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
От 6 години консервативните сили в Канада се опитват да разтурят институциите на социалната държава. Това каза в предаването "12+3" преподавателят по философия в Квебек Емил Григоров относно студентските протести в Канада заради увеличените такси за обучение. Той призна, че първоначално е бил изненадан от решимостта на студентите да продължат да протестират толкова дълго и активно.
Първите един-два месеца не разбирах в дълбочина техния протест. Мисля, че цялото общество не схващаше за какво протестират. Всички казваха, че е нормално да се вдигнат таксите, след като 10 години не са пипани и след като са най-ниските в цяла Канада. После, когато започнах да чета и да говоря с моите студенти, разбрах, че нещата са много по-дълбоки и важни залозите. Тогава се изненадах не толкова от тяхната решимост, колкото от това колко заспало беше цялото общество и как не разбираме нещо, което те ни показаха – това, че вече от 6 години консервативните сили в Канада се опитват да разтурят институциите на социалната държава. На практика това става, когато всички социални услуги се приватизират. След това институциите, които ги осигуряват, естествено от тях няма полза и те просто от само себе си изчезват и умират. Имаше много такива опити.
Григоров подчерта, че при евентуална приватизация образованието в Канада ще се превърне в лукс, заради което протестират и студентите.
Когато това образование се свие, стане по-малко достъпно, когато един елит започне да се възпроизвежда в университета, съответно това ще обезсмисли образованието в духа на демократичните ценности.
По думите на Григоров, тези протести ще окажат влияние на предстоящите избори в Квебек. Това се е видяло и на частичните избори в една от общините в Монреал, където либералите, които са без алтернатива в общината, загубиха вота.