от 12.00 часа

България победи Армения с минималното 1:0

България победи Армения с 1:0 в квалификационна среща за световно първенство по футбол пред около 10 000 зрители на Националния стадион "Васил Левски".

Това бе първият официален мач между националните отбори на България и Армения, който ще се запомни и с един друг факт - три червени картона и 8 жълти картона, показани главно през второто полувреме.

Първото полувреме премина под диктовката на домакините, но до голови моменти пред вратата на Роман Березовски се стигаше след статични положения. В 28-ата минута Владимир Гаджев изпълни ъглов удар и включилият се централен защитник Иван Иванов стреля с глава, но топката мина близко до дясната странична греда.

В 37-ата минута, отново след изпълнение на ъглов удар, главното действащо лице бе Иван Иванов, но този път ударът му с крак бе избит от арменски защитник.

В 43-ата минута българският капитан и нападател Ивелин Попов проби по левия фланг и подаде по тревата на Станислав Манолев, който от няколко метра изпрати топката в мрежата на Роман Березовски - 1:0 за България.

След почивката гостите се опитаха да изравнят резултата, но атаките им не бяха особено опасни. Най-чистото положение за арменците бе в 66-ата минута, но силният удар на Юра Мовсесян от около десетина метра мина над напречната греда на вратата на Николай Михайлов.

А в 70-ата минута се стигна до масово меле и масово блъскане, след като Веселин Минев скочи да защищава своя фаулиран брат-близнак Йордан Минев заедно с вратаря Николай Михайлов.

След консултация със своя помощник главният съдия Щефан Щудер показа директен червен картон на влезлия като резерва бразилец с арменски паспорт Маркос Пицели, втори жълт и съответно червен картон на Светослав Дяков и жълти картони на Николай Михайлов и на Саргис Ховсепян.

Така Светослав Дяков ще пропусне следващия квалификационен мач за Мондиал 2014 с Дания на 12 октомври в София.

Три минути по-късно - в 76-ата минута, полузащитникът на арменците Геворк Газарян преди изпълнение на тъч удари с топка едно от децата, които подават топката край терена и получи директен червен картон от главия съдия от Швейцария.

Играейки десет срещу девет, домакините пропуснаха най-чистата възможност във втората минута на даденото от главния съдия четириминутно продължение след края на мача: влезлият като резерва нападател Димитър Рангелов след отличен пас на другата резерва Емил Гъргоров излезе абсолютно сам срещу Роман Березовски, но Березовски отби с крак топката след слабия удар на Димитър Рангелов.

Състави:

България: Николай Михайлов, Станислав Манолев, Николай Бодуров, Йордан Минев, Ивелин Попов (Емил Гъргоров - 79), Веселин Минев, Иван Иванов, Георги Миланов, Владимир Гаджев (Георги Сърмов - 60), Илиян Мицански (Димитър Рангелов - 65), Светослав Дяков

Армения: Роман Березовски, Саргис Ховсепян, Роберт Арзуманян, Карлен Мкъртчян, Артур Йедигарян (Артур Саркисов - 75), Геворг Газарян, Юра Мовсисян, Храир Мкоян, Хенрих Мхитарян, Левон Хайрапетян (Артак Йедигарян - 43), Арас Йозбилиз (Маркос Пицели 54)