Даниел Вълчев, юрист и бивш министър на образованието, представи в „Преди всички“ новия брой на проекта „Юридически барометър“, който ръководи.
Законът за училищното образованието би въвел сериозни изменения в структурата – предвижда завършване на основно образование след седми клас и разделя на два етапа гимназиалния курс. Предвижда децата да могат да напуснат системата на 16 години. Защото и сега има голям процент деца, отпадащи след 8-и клас, а иначе биха останали до 10-и клас. Законът много дълго престоя и в министерството. Не отричам, че всяко правителство трябва да направи свои неща, но имаше големи колебания. Законът има около 360 члена. Това, за което не си дадоха сметка, е, че парламентът и правителството са заети с други неща в последната година от мандата. Нужна е много воля, за да правиш промени. Имало е случаи, в които те са имали много добри идеи. Но дори когато е така, като се съберат няколко души с байряци пред прозорците на премиера, той се отказва. Винаги ще има недоволни. Но един закон трябва да решава големите проблеми. Ако създава неудобство на няколкостотин души или на няколко хиляди, не е лесно, но трябва да се компенсират някак. Ако този маниер се запази, нищо добро не може да се случи.
Всички опити да се деполитизира Народното събрание са напразни, защото то е политически орган. Освен това има друг голям недостатък, който избягваме да коментираме. Това е орган, който не носи отговорност. Това е една колективна безотговорност. Например, приеха законопроекта за горите. В момента, в който стана общественият скандал, помолиха президента да му наложи вето.
Затова настоявам, че трябва да е ясно да се каже кой точно е назначил хората във ВСС? Нека да застанат с имената си зад избора. Накрая става това, което са си наумили. Бих искал да съм оптимист, но няма много основания за оптизмизъм.
Конституцията е нещо, което се променя. Тя на няколко пъти е била променяна през последните години.
МБМД прави едно изследване за нас, което показва, че хората знаят за съдебната система това, което научават от представители на изпълнителната власт. Що за разделение на властите е това? Много се надявам да имаме лидерство в съдебната система. Ако чакаме гилдията да се самоорганизира, това е твърде специфично. Правосъдието не е работа само на съдиите, както и здравеопазването на е само на лекарите, но и на пациентите. Главният прокурор трябва да има ясна представа за слабостите в системата, каза още Даниел Вълчев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.