Вероятно ще гласувам на референдума за АЕЦ „Белене", защото имам чип „гражданска ориентация и позиция". В момента управляващите преценяват на какво да заложат и гледат плюсовете и минусите, каза в "От петък до петък" доц. А. Христова, директор на Института за изследване на населението и човека към БАН.
Нещата около „Белене“ добиха интересен и донякъде разбираем обрат. Влиза се в тежък период на предизборна кампания. Всеки, който трябва да поеме отговорност, ще се изплаши. Този референдум подкрепя страха от вземане на решения, но има подводни камъни, които трябва да се имат предвид.
Мотивацията е по-силна, когато има ярък конфликт между двете гледни точки и когато има добра информационна кампания. В случая специализираният разговор ще отпадне. Ще се сведе до „за или против екологичната позиция“, защото това е най-лесната посока, по която темата може да бъде плъзната.
Управляващите нямат интерес да се намесват заради предстоящите избори. Ръководи ги страхът, че това може да има негативно влияние върху рейтинга. Вземането на решения се плъзга по линията на публичната подкрепа. Позитивите за тези, които няма да вземат решение, започват да растат, а от това губи държавата.
Четири години сме все в предизборна капания. Не може да се мисли за рейтинга против собствения интерес. Заемайки позицията, човек поема и риска от нейния неуспех, каза още Антоанета Христова.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.