Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Напрежението около проектозакона за културното наследство започна още през лятото, когато беше качен на сайта на Министерството на културата, защото това се случи през август, когато това е активен период за археологията и много бавно се разпространи информацията. Освен това, предварително представените ни промени не са обсъждани със специалисти в областта ни и логично предизвикаха много възражения. Промените касаят много сфери, но ние реагирахме категорично по повод на сериозните промени, които се предвиждат по отношение на Съвета за терен и проучвания, който издава разрешителните за археологичните проучвания и второто - отново археологията да бъде вкарана по Закона за обществени поръчки. Това каза археологът доц. Бони Петрунова в предаването "12+3".
Никъде науката не се подлага на обществени поръчки, тъй като това е сфера, която не може да бъде вкарана в едни тесни рамки. Един такъв опит да се вкарат част от археологическите проучвания в Закона за обществените поръчки няма да доведе до никаква прозрачност, а ще бъде само във вреда на самото проучване, обясни доц. Петрунова.
Теренният състав, който действа в този момент, е спирал разрешителните на знакови археолози, какъвто е проф. Китов, и то само затова, че е закъснял с пет дни. МК иска новият Съвет в състава си да включи архитекти, консерватори, реставратори, аргументирайки се, че проучването на паметниците включва и тяхното опазване. Да, обаче този Съвет е единствено само за издаване на разрешителни за проучвания, а ние проучваме и много неща, които нямат никаква архитектура, така че присъствието на толкова широк кръг от специалисти само разводнява темата и те не са специалисти действително по това, което ние вършим като наука, обоснова се археологът.
Имаше обществено обсъждане на Закона за културното наследство в Министерството на културата и гилдията на археолозите беше широко представена с изключение на представители на регионалните исторически музеи, заяви началникът на отдел "Недвижимо културно наследство" в Министерството на културата Христо Ганчев.
Говори се доста пресилено. Имаше коментар по състава на Съвета. Всички предложения, които бяха добре аргументирани, са отчетени в окончателния текст. Информацията, че председателят на Съвета ще бъде някакъв чиновник, който няма представа за какво става дума, просто не съществува. Това ще бъде авторитетен колега в областта, обясни той и добави, че съставът на Съвета е от 15 души, от които 11 са археолози.
По отношение на текста за обществените поръчки Ганчев коментира: Текстът за обществените поръчки е предложен по искане на много инвеститори. Той е в контекста на Закона за обществените поръчки и в съответствие на директива на ЕС, така че неговото значение се разпростира само в приложното поле на Закона за обществените поръчки при изразходване на публични средства.