Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десислава Николова: България трябва да стои настрана от различните обединения в еврозоната

Снимка: Архив

Идеята за единен банков надзор е следствие от решението на еврозоната, на европейските институции, да подпомагат директно с финансови средства банките в еврозоната, които имат ликвидни, а може би и по-сериозни проблеми. За България към момента тези договорки и предложения не представляват задължение за приемане на каквото и да е било, т.е. ние в този момент имаме единствено възможността да се присъединим доброволно към общия банков надзор. Все още няма решение от нашето правителство, но по наше мнение България трябва да стои настрана от всички тези различни обединения и съюзи, които се оформят. Това каза главният икономист от Института за пазарна икономика Десислава Николова в предаването "Събота 150".

Към момента българската банкова система е изключително стабилна, както се вижда и от анализите на централната банка, а и от самите показатели, което предполага и липсата на една такава нужда от евентуално финансиране в средно и краткосрочен план за нашите банки, т.е. те нямат нужда от спасяване, обясни икономистът.

Николова обясни, че общият надзор на банковите системи ще се осъществява от националните банки. Въпросът с филиалите на банките, които имат дейност в еврозоната и България е, че най-вероятно те ще трябва да подават много повече информация и за своите дъщерни дружества, тъй като ще се прави анализ на цялостната банкова система. Другото, което би могло индиректно да повлияе на нашата банкова система, е начинът, по който ще се финансира тази нова функция на ЕЦБ. Към момента планът е тя да се финансира чрез такси на поднадзорните банки, т.е. няма да се заделят средства от европейския бюджет, а ще се премине към едно странично финансиране, коментира тя.

Експертът обясни, че при лихвите в България цената на кредитния ресурс, които имаме се определя от няколко фактора, като от една страна това е цената на този ресурс на международните пазари, но от друга страна вътре се включва и оценка на съответните странови рискове, кредитни рискове на крайния кредитополучател и е нормално все още лихвите да са по-високи от тези в други страни на ЕС.

По отношение на това как би се повлияла конкурентоспособността на нашата страна Николова обясни, че по-скоро би имало положителни ефекти, ако България стои настрана и не участва в различните обединения в еврозоната. Ако България се присъедини към тях те ще нарушат нашата конкурентоспособност, защото ние няма да имаме свободата да станем по-конкурентоспособни. По отношение на банковия съюз - не виждам пряк ефект върху конкурентоспособността ни. Ползите от едно такова присъединяване ще бъдат много малко на фона на потенциалните разходи, които ще трябва да поемем по отношение на участие в тези спасителни фондове, беше категорична тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна