Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Славов: Европейски граждани могат да инициират законодателство

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Надеждата ми почива на реално случилия се процес на приемане на възможността изобщо европейски граждани да инициират законодателство, а този инструмент за гражданско участие стана възможен благодарение на множество граждански организации в целия ЕС, които поставиха своето становище, че трябва да има такъв инструмент и той беше включен в Лисабонския договор. Така че самото наличие на този инструмент е доказателство за зараждащо се паневропейско гражданско общество. Това каза преподавателят в катедра "Публична администрация" Атанас Славов в предаването "12+3".

Инициативата може да се използва от април месец 2012-а година. Още не се изтекли предвидените срокове за събиране на подписи. Очаква се догодина да бъдат внесени първите инициативи в комисията, обясни Славов и добави, че подписката трябва да е с минимум 1 милион подписа.

Подписите се събират по различни начини. За да се избегне бюрокрацията, е възможно освен събирането на хартия и в онлайн разработена система, която самата комисия да разработи и да предостави на гражданските организации. Също може да стане и с помощта на електронен подпис. В различните страни обаче се изискват различни данни от гражданите. В България се изисква и ЕГН и постоянен адрес, каза той.

Преди да стартира самата подписка, ЕК трябва да каже дали инициативата е в нейната компетентност. Тя има ограничен брой компетентности и само в рамките на тях – общ пазар, транспортна политика, селското стопанство, монетарния съюз, може да се предлагат инициативи. Например в сферата на външната политика, на отбраната, правосъдието не може да има инициативи, защото те са изцяло в правомощията на националните държави, обясни Славов.

След като се съберат подписите, подписката се предоставя на ЕК, която в тримесечен срок трябва да се произнесе дали направеното предложение ще бъде възприето. Дава се възможност на инициаторите първо да се срещнат с представители на комисията, пред които да обяснят същността на инициативата. След това има изслушване в ЕП. Ако се приеме инициативата, ЕК трябва да предложи какъв акт да се приеме – директива, решение, регламент.

Също така комисията е разработила сайт, посветен на европейската гражданска инициатива. Там подробно, на всеки един от националните езици, е описано какво се прави. Издадени са и достъпни брошури.

Подробности чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна