Този въпрос по-скоро отмества въпроса в друга посока, а не същността – защо се приватизират по този начин държавните гори и дюни. По отношение на самите дюни няма какво да се прави нова експертиза, тъй като експерти от БАН още през 2006-а, като са описвали природните местообитания в Несебърско, са определили, че именно в тази територия има дюни и затова тя трябва да бъде защитена зона. МОСВ вчера призна, че заповедта на МС, с която се утвърждава защитената зона, са безпрецедентни доказателства, че това е защитена зона от "Натура 2000".
Така Александър Дунчев от WWF коментира за "Хоризонт" и предаването "12+3" съобщението, че нова експертиза трябва да определи дюни ли са образуванията на спорния терен от 29 декара, върху който според екологични организации се строи незаконно. Дунчев допълни:
Очакваме и министерствата, които ще извършват проверките, също да обърнат внимание на този въпрос и да излязат с официално становище, тъй като не става дума само за тези дюни. Има още 3500 преписки. Ако от тази сделка държавата е загубила 3,5 млн. лв., да ги умножим по 3000 - ще се получат колко милиарда? Всъщност това, което почувствахме, че се случва и очакваме Министерството да установи, е схема "Заменките 2". Отново има разпродаване на държавни имоти на абсолютно нереални цени.
Юрисътът Любомир Костадинов от WWF уточни:
Тук очевидно имаме известен дефицит в Закона за горите. Забраната за продажба на гори, част от "Натура 2000", бива заобикаляна чрез подробни устройствени планове.
Според природозащитниците дори и да бъде изгубена битката за този терен, ще бъдат осветлени останалите 3500 преписки.
Ако обществото знаеше какво се случва, нямаше как багерите да напълзят по дюните между празниците, каза Дунчев.