Проектът "Белене" би бил икономически изгоден, защото алтернативите му - енергията от възобновяеми енергийни източници и въглища, са по-скъпи, заяви в интервю за БТА Ханс-Холгер Рьогнер, бивш ръководител на отдел "Планиране и икономически прогнози" в МААЕ.
Когато се разчита на ВЕИ, трябва да се изградят блокове за съхранение на енергията, които обаче са на висока цена. Производството на електроенергия от въглища би могло да бъде евтино, ако ги нямаше регламентите и изискванията за опазване на околната среда. На ядрената енергия може да се гледа като на застрахователна полица срещу някаква изненада като измененията в климата, такси за вредни емисии.
Според експерта от МААЕ пазар за електроенергията от "Белене" ще има, защото се очаква дефицит в региона. Рьогнер даде пример с атомната електроцентрала, която строи "Росатом" в Турция, която вече има сключен дългосрочен договор
за продажба на електроенергия на цена 62 евро на мегаватчас, а според прогнозните разчети себестойността на енергията от АЕЦ "Белене" би могла да бъде между 43 и 50 евро на мегаватчас.