Ако улицата следва логиката на исканията, които бяха поставени, а не нещо друго, би трябвало да продължи своя натиск, защото, на практика, улицата се изправи срещу монополите, срещу олигархията. Разбира се, че тези, които трябваше първи да реагират на това, бяха управляващите в момента, но ако улицата е принципна в своето поведение и наистина е мотивирана в граждански искания, тя не би трябвало да приключва своята гражданска активност. Може би България вече трябва да направи избор вече не между по-малкото и по-голямото зло, а да се замисли, дали не е време да избере нещо добро. Това каза политологът Арман Бабикян в предаването "Хоризонт до обед".
На въпрос дали служебно правителство би се справило с монополите, Бабикян отговори: Едва ли. Не защото няма да има желание, но просто срокът е много къс. Основната функция на едно служебно правителство би било подготовката на едни почтени избори. Ако поне това доверие бъде върнато, то ще се трансформира и в доверие на следващите управляващи, които и да са те. Дори това да постигне един служебен кабинет, пак би било успех.
Единственият верен ход за него беше истината. Да се изправи пред хората, да поеме част от вината за случващото се, а не непрекъснато да се среша за миналите кабинети, които безспорно имат вина, но това при всички положения щеше да бъде по-добре прието от публиката, вместо да предлага на публиката консенсус с протестиращите, който се разби един час след края на пресконференцията му.
Според Бабикян кабинетът можеше да изкара мандата си, ако премиерът в бил по-последователен. А сега у всички остава впечатлението, че оставката е продиктувана от последния му телефонен разговор с президента Путин, добави той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.